EkonomiGenelTürkiye

Borsa rekor kırmasının ardından düşüşle kapandı.

BIST 100 Endeksi Değer Kaybederken, Sektör Endeksleri İyi Performans Gösterdi

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 34,61 puan azalırken, toplam işlem hacmi 146,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık ve Holding Endeksleri Artış Gösterdi

Bankacılık endeksi yüzde 1,77 değer kazanırken, holding endeksi ise yüzde 0,09 artış gösterdi. Sektör endeksleri arasında finansal kiralama ve faktoring en çok kazanan sektör oldu, yüzde 6,44 artışla. Ulaştırma ise yüzde 2,91 azalışla en çok kaybeden sektör oldu.

BIST 100 Endeksi Rekor Seviyeden Düştü

BIST 100 endeksi 8.013,52 puanla rekor seviyede gezindi ancak gelen kar satışlarıyla 7.900 puanın üzerine dengelendi.

Küresel Piyasalarda Pozitif Etki

Analistler, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışlarının sona erme potansiyelinin güçlenmesiyle, küresel pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendiğini ifade etti. Aynı zamanda, ülkedeki iş gücü piyasasına yönelik veri akışının varlık fiyatları üzerinde etkili olmasının da beklendiği belirtildi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü yaptığı açıklamalar, “ne şahin, ne güvercin” şeklinde yorumlandı. İş gücü piyasasından gelecek sinyallerin ise Fed’in gelecek dönem para politikalarına yönelik belirsizlikleri daha da azaltabileceği öngörülüyor.

Yarın Piyasalar Kapalı Olacak

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yurt içinde piyasalar yarın kapalı olacak. Ancak yurt dışında ABD’de büyüme ve ADP özel sektör istihdamı, Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesinde ekonomik güven endeksi başta olmak üzere veriler takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.000 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 7.900 ve 7.750 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtti.

Borsa rekor kırmasının ardından düşüşle kapandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.