TRY/USD
5.931
% +0,01
TRY/EUR
6.5517
% -0,04
GBP/TRY
7.7862
% +0,06
GAU/TRY
297.567
% -0,19

Son Güncelleme: 24.01.2020 - 10:18:26 (kaynak: investing.com)

15 Temmuz'un tartışılan ismi hakkında tahliye kararı

15 Temmuz'un tartışılan ismi hakkında tahliye kararı
Odatv

Eski Korgeneral Metin İyidil yargılandığı 15 Temmuz EDOK davasında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.


Odatv'nin edindiği bilgilere göre; İyidil'in dosyasını inceleyen istinaf mahkemesi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu, İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyesine hükmetti.


Mahkeme, diğer isimler hakkında verilen cezaları onadı.


KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNMUŞTU


İyidil daha önce yaptığı savunmada şunları söylemişti:


"Darbe gecesi, darbecilerin verdiği emrin sahte olduğunu söyleyen, buna karşı devletimi, milletimi, Cumhurbaşkanımı korumak için harekete geçen biriyim. Bu hainlerin bana ve aileme kumpas kurduklarını biliyorum. Bu hainlerin darbe planlarını yaptıkları tarihlerde Fas'ta ailemle tatildeydim. Beni iki yıl dinlemişler ve 'bu bizden değildir' diye hakkımda rapor tutmuşlar. Ama tüm bunlara rağmen ben 648 gündür bunlardan olmadığımı ispat etmeye çalışıyorum."


Eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidil, müteahhit Nihat Özdemir’in kayınbiraderi.


İyidil, Personel Başkanlığı dönemindeki faaliyetlerinin yanısıra, GATA’daki usulsüz raporlarda rolü bulunduğu iddialarıyla suçlanmıştı.


Odatv.com


Bu haber hiçbir şekilde değiştirilmeden 14.01.2020 06:01:40 tarihinde Odatv den alınmıştır.
Haberin orjinaline ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorumu gönderdiğinizde reddi beyan, topluluk sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.