Alkali diyetle hem gençleşin hem kilo verin

Alkali diyetle hem gençleşin hem kilo verin

Vücudu fazla asit yükünden arındıran bir beslenme şekli olan “Alkali Diyet”in sağlıklı yaşam vaat ettiğini belirten Dr. Ayşegül Çoruhlu,  “Hem genç kalmak hem de kilo vermek istiyorsanız bu diyet tam size göre… Deneyin, farkı görün” diyor…

Yazdığı ‘Alkali Diyet’ ve ‘Tokuz Ama Açız’ kitaplarıyla sağlıklı beslenme kavramımıza ‘alkali-asidik’ terimini sokan Biyokimya Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu ile alkali diyeti enine boyuna konuştuk…

Arada kendisiyle ilgili merak ettiğim konuları sormadan edemedim…
Tabii bu arada sizler için bir diyet programı istemeyi de unutmadım… Bu diyeti uyguladıktan sonra sabah uyandığınızda kendinizi inanılmaz derecede zinde hissedeceğinizi, gün boyu enerjinizin bitmeyeceğini, kilo vereceğinizi ve olduğunuzdan genç görüneceğinizi belirtti Çoruhlu… Denemeye hazırsanız, işte detaylar…

NASIL BESLENMELİ, NELERE DiKKAT ETMELiYiZ?

Kilo vermek ve aynı zamanda alkali beslenmek isteyenlere bir liste veya bir program verecek olursanız neler yer alır bu listede?

Öncelikle genel kuralları sıralayalım…

– Daha bol su için… (sıkıcı öneri )
– Daha çok sebze yiyin (sıkıcı öneri)
– 20 kereden çok çiğneyin (çok sıkıcı)
– Akşam 5-6 dan önce akşam yemeğini yiyin (en sıkıcı öneri)

Gelelim diyet programına…

Sabah kalkınca ılık limonlu su için.
Aşağıdaki yiyeceklerden farklı mönüler oluşturarak, 1 haftalık liste yapın ve uygulayın. 1haftanın sonunda farkı göreceksiniz…

Kahvaltıda
Yumurta, söğüş sebze, lor peyniri, karabuğday ekmeği, az üzüm pekmezi-tahin veya haşlanmış patates, tereyağı, zeytin, meyve, kuruyemiş (haftada bir kez ceviz, fındık vs), baharatlar ve bitki çayları.

Öğlen
İstediğiniz her türlü çiğ ve pişmiş (buharda ya da haşlayarak) sebzeyi tüketebilirsiniz. Baklagil, zeytinyağlı yemekler, tüm çorba çeşitleri, keçi yoğurdu, mevsim salataları, meyve, kuruyemiş, avokado gibi yağlı meyveler, kabuklu patates haşlaması, balık, haftada 1 kırmızı et. Tüm çorba çeşitleri tüketilebilir.

Arada
Öğle yemeğinden 1 saat sonra yeşil çay

Akşam
17.00’de Öğle yemeğindeki gıdalardan istediğiniz kadar.

Gece
Bol tarçınlı ılık su. 23.00’te Göz maskesi tak ve yat…

Sabah
Uyurken zayıflamış, üstüne gençleşmiş hatta biyolojik olarak takvimde o günü hiç yaşamamış gibi yıpranmamış olarak günü baştan yaşa.

 

Limonlu ya da elma sirkeli su içerek arının

– Suyu alkali yapmak için alkali damlalar şart mı? Tavsiye ediyor musunuz?
Gerek yok… Limonlu, elma sirkeli su yeterince temizleyicidir. Limon nasıl ki soyulmuş enginarın kararmasını engelliyorsa, nasıl o sebzenin çürümesini yavaşlatıyorsa , aynı şeyi vücudumuzun içinde bize de yapıyor… Tüm alkali beslenmenin mantığı zaten, antioksidan almak ki bu en çok çiğ ve bitkisel besinlerde var ve böylece paslanmayız.

ÇiĞ SEBZE FAYDALI

– Sebzelerin çiğ tüketilmesini öneriyorsunuz, mesela brokoli, karnabahar gibi sebzeler bağırsak gazı, şişkinlik oluşturur. Bu nasıl olacak?
Beslenme biyolojik bir süreçtir. Çünkü insan biyolojik bir varlıktır. Biyolojik yapısına uygun biyolojik besinler tüketmesi en idealdir. Biliyoruz bunları diyorsanız sorum şu:
Mesela karnabahar,
a) Çiğken mi,
b) Sıcak suda kaynatarak haşlanınca mı,
c) Buharda yüksek ısı ve basınçla pişirilince mi,
d) Yağda mis gibi kızartılınca mı daha biyolojik haldedir. Biyolojik, yani varoluşuna yakın, doğadaki yapısına yakın durumdadır? Cevabı verdiğinizde beslenme bilginizi yükseltiyorsunuz. Yani ‘işlenmiş gıdalar zararlıdır’ klişesinden ‘aslında pişmişler bile tam ideal değil, ideal olan çiğ ve doğal olanlardır’ cümlesini kurabiliyorsunuz. Sorunuz da doğru bir soru elbette. Sindirimi zayıflamış, sindirim enzimleri azalmış, iyi bakterileri az olan bir mide-bağırsak sisteminde bu yiyecekler gaz yapar. Ama bilin ki içerde hata var. Daha önceki beslenme hatalarının göstergeleridir gaz, hazımsızlık, kabızlık vs. Alkali beslenmeye yeni geçecek olanlar haşlama ile başlayabilir.

ALKALi BESLENME KANSERDEN DE KORUR

– Kanserden nasıl korunuruz?
Sebzeler, meyveler, kuruyemişler, yağlı tohumlar, iyi yağlar, baharatlar kanserden korumada çok faydalıldır. Zerdeçalın kansere karşı koruyuculuğu anti-aging kongrelerinin baş konusudur. Yakında sumak da öyle olacaktır. Brokolinin meme ve prostat kanserinden koruduğunu biliyoruz. Özetle alkali beslenme biçimi toplamda tüm
hastalıklardan ve kanserden koruyucudur.

KiTAPLARIMLA SAĞLIKLI BESLENMEYi ÖĞRETiYORUM

– “Alkali Diyet” ve “Tokuz ama Açız” adlı kitaplarınızla hedeflediğiniz kitle kilo vermek isteyenler mi , sağlıklı beslenmeyi tercih edenler mi?
Kitaplarım sağlıklı beslenmenin yanında kilo verme hediyeli. Bir al iki kazan kampanyalı…

BiTTi

 

 

Yorumlar (0)
Haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.