Alman havayolu şirketi Lufthansa’da corona virüsü krizi! Kapattılar

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da corona virüsü krizi! Kapattılar

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül corona virüsü ekonomi sektörünü de olumsuz etkiliyor.


2 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI


Almanya merkezli Lufthansa Havayolları’nın İcra Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda yan kuruluş Germanwings Havayolu şirketinin kapatılmasına karar verildiği bildirildi. Söz konusu karar, yeniden yapılanma paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışan işsiz kaldı.


LUFTHANSA FİLOYU KÜÇÜLTÜYOR


Corona krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grubun 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem almasına rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı alındığı, Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer havayolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı açıklandı.


Lufthansa’nın borsadaki hisselerin yılbaşından bu yana yarı yarıya düştüğü belirtilirken gelir eksikliği ve işletme maliyetleri ile ücretli biletlerin geri ödenmesi nedeniyle Lufthansa’nın acilen likiditeye ihtiyacı olduğu aktarıldı.


Sendikacılar ve personel temsilcileri Lufthansa’yı corona krizini “kurumsal yeniden yapılandırma” için kullanmakla suçlamıştı. Öte yandan 1996 yılında kurulan Germanwings Havayolları, yıllık 1.8 milyar Euro ciro elde ediyordu. Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirketin yıllık 16 milyon yolcu kapasitesi bulunuyordu. İHA


İLGİLİ HABERCorona günlerinde Akkuyu inşaatında 5 bin 300 kişi çalışıyorCorona günlerinde Akkuyu inşaatında 5 bin 300 kişi çalışıyor
İLGİLİ HABERLufthansa Çin'e uçuşları durdurdu!Lufthansa Çin'e uçuşları durdurdu!
;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)