Amerikan medeniyetinin asıl çöküş nedeni

Amerikan medeniyetinin asıl çöküş nedeni
Toplumun bugünkü haliyle ‘Amerikan’ ile ‘medeniyet ‘kelimelerinin bir arada kullanılması bir oksimoron oluşturabilir.
Eğer iki kelime yan yana kullanıldığında bir anlamsızlık oluşturuyorsa bu oksimorondur.
Ama bu toplum bir zamanlar, örneğin 1960’lar 1970’lerde bugün olduğu gibi, sanki beyni durmuş gibi, değildi.
Toplumun neden o durumdan bugünkü durumuna geldiğini daha sonra başka bir yazıda ayrıca ele alacağım.
Bugün ise bence çağımızın olayı olan Amerikan aklının tutulması durumunun nedenlerine farklı açıdan bakarak bir açıklama getirmeye çalışacağım.*Bence Amerikan medeniyetinin çöküş süreci yönetimin tüm ülkede su tasarrufuna gidilmesi kararını uygulamaya koyduğu gündür.
Su tasarrufu tedbirleri ilk bakışta makul olan bir gelişme olarak görünse de olay Amerika’da geçtiğinden bu görünürdeki makul karar bir dizi makul olmayan gelişmeye de tabii ki yol açtı.
Su tasarrufu kararından sonra bir medeniyetin çökmesine neden olan birkaç birbirine bağlantılı gelişme yaşandı. Bunlar:
1- Sifonu her çekişte fazla su gitmesin diye suyun akışının süresi çok kısaltıldı.
2- Buna bağlantılı olarak tuvalet kağıtları yüzünden bir tıkanma yaşanmasın diye tuvalet kağıtları olağanüstü inceltildi.
Bu idari düzenlemelerden sonra sifon çeklince akma süresi kısaltılan Amerikan tuvaletlerinde nerdeyse şeffaf hale gelmiş kadar inceltilen tuvalet kağıtlarının bir tıkanmaya neden olması da engellenmiş oldu.
Orada acı deneylerle öğrendim ki bu tuvaletlere bu kağıtlardan biraz daha kalın bir kağıt madde atıldığında o tuvaletler mutlaka taşıyor.
Bunu ben öğrenmiştim ama kiralık evimde üst katta oturan kadın bunu maalesef bir türlü öğrenemiyordu. Bu nedenle kendisine bizden daha fazla kira almak için lüks adı vermekte olan bu evde hemen her ay yukarıdaki kattan su taşıp odamıza akıyordu. Sonunda anlaşıldı ki kadın tuvalete ıslak mendil de atıyormuş. Bunu yapmaması gerektiğini ben oradan taşındıktan sonra anlamış olmalı diye umuyorum.*Bütün bunların bir medeniyetin çöküşü ile ne ilgisi var diye düşünüyorsanız müsaade edin onu da anlatacağım.
Artık Türkiye’ye dönmüş olduğumdan dolayı beni en çok mutlu eden nedenlerden birisi de Türk malı tuvalet kağıdıma kavuşmuş olmaktır.
Amerikan tuvalet kağıdını sadece elinize alsanız bile inceliğinden dolayı anında dağılıveriyor.
Bu tür madde ile doğru dürüst bir temizlik yapabilmek gayet tabii ki katiyen mümkün değil.
İşi facia boyutuna taşıyan bir diğer gelişme de Amerikan tuvaletlerinde bide bulunmaması. Yani anlayacağınız tuvalet kağıdı fiilen yokken bir de su bulunmaması tam bir facia ortamı oluşturuyor.
Ben sorunu evimdeki tuvaletlere bide taktırarak çözmüştüm ama bu bireysel kurtuluş, toplumsal bir kurtuluşu da beraberinde getirmiyordu tabii ki.*Bir tek ben mi takıntılıyım bilemiyorum ama ben sabah tuvaletten sonra temizliğimi iyi yapamadığım takdirde gün boyu kafam iyi çalışmaz. Çünkü gün boyu aklım kafamda o temizliğin eksikliği olur.
Bence Amerikan medeniyetinin gerçekten çökmeye başlaması ve ortalama Amerikan beyninin bugünkü durumuna gelmesi, yani aklının durmasının gerçek nedeni de budur.*Türk devleti sakın ha şunlara bir yardım eli uzatayım diyerek Amerikan devletine tuvalet terbiyesi vermeye filan kalkmasın. Çünkü bu terbiyeyi aldıklarında şu anda bu konuya takıntılı olan beyinleri serbestleşir ve çok daha yaratıcı biçimde kötülük yapmaya da başlayabilirler.
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)