Antarktika’da penguenlerin sayısı hızla azalıyor

Antarktika’da penguenlerin sayısı hızla azalıyor

Antarktika’daki bilim insanları, çember sakallı penguenlerin sayısında son 50 yılda yüzde 60 azalma olduğunu tespit etti.


Fotoğraflar: Greenpeace

Araştırma, Greenpeace’in geçen nisan ayında başlattığı ‘Okyanusları Koru’ kampanyası kapsamında bağımsız bilim insanları tarafından yapıldı. Bilim insanları, Antarktika yarımadasının kuzeydoğusunda önemli bir yaşam alanı olan Fil Adası’ndaki her bir penguen kolonisinde düşüş belirledi. 1971’de yapılan son araştırmada Fil Adası’ndaki 122 bin 550 çift olan çember sakallı penguen sayısı bugün 52 bin 786 çifte düştü. Hatta bazı çember sakallı penguen kolonilerinde yüzde 77’ye varan azalış tespit edildi. 


‘Bu düşüşteki en büyük etken iklim değişikliği’


Stony Brook Üniversitesi Ekoloji ve Evrim Bölümü’nden Doç. Dr. Heather J. Lynch şöyle konuştu:  “Böyle bir düşüş Güney Okyanus ekosisteminde 50 yıl önceye göre büyük bir değişim olduğunu gösteriyor. Bu değişime neden olabilecek birçok etken var ancak en büyük nedenin iklim değişikliği olduğunu görüyoruz.” ‘Hükümetler acilen Küresel Okyanus Anlaşması’nı imzalamalı’


Frida Bengtsson ise şunları söyledi: “Daha az penguenin olduğu bir dünya daha mutsuz bir dünya olacak. Yaban hayatı yaşam mücadelesi verirken bizim de acilen okyanusları yıkıcı insan faaliyetlerinden koruyacak okyanus koruma alanlarına ihtiyacımız var. Çünkü penguenlerin de yaşadığı deniz hayatı, iklim değişikliğine karşı uyum sağlama gücüne sahip. Bunun için hükümetler acilen Küresel Okyanus Anlaşması’nı imzalamalılar.”


Stony Brook ve Northeastern Üniversitesi’nden bilim insanları ekibi, ayrıca Low Adası’nda büyük ama nispeten bilinmeyen çember sakallı penguen kolonilerini manuel ve drone ölçme tekniklerini kullanarak araştırdı. Yaklaşık 100 bin çift çember sakallı penguene ev sahipliği yaptığı düşünülen ada, ilk kez karadan araştırıldı. 


Okyanuslar iklim değişikliği, aşırı avlanma, derin deniz madenciliği, petrol çalışmaları ve plastik kirliliği nedeniyle tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir tehlike altında. Bilim insanları sucul yaşamı korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için 2030 yılına kadar okyanuslarımızın en az üçte birinin okyanus koruma alanları kapsamına alınması gerektiğini söylüyor.


Birleşmiş Milletler’de kabul edilecek güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması, okyanusların korunmasını sağlayabilir. Küresel Okyanus Anlaşması’nın son müzakeresi Birleşmiş Milletler’de 29 Mart-3 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)