Arefe günü hangi gün? Arefe günü hangi ibadetler yapılmalı, hangi dualar okunmalıdır?

Arefe günü hangi gün? Arefe günü hangi ibadetler yapılmalı, hangi dualar okunmalıdır?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı… Bu sene corona virüsü gölgesinde geçecek Ramazan Bayramı, 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. Ramazan Bayramı arefesi de 23 Mayıs Cumartesi… Peki dinimizdeki yeri büyük olan Arefe Günü hangi ibadetler yapılmalı? Detaylar haberimizde…


AREFE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILMALI


Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.


Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.


Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.


Foto: Shutterstock


Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.


AREFE GÜNÜ EDİLECEK DUA


Arefe günü ile ilgili bazı hadisler şöyledir;


“Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur.” (Ebu-ş şeyh)


Bir hadis-i şerifte:


“Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.” buyrulmaktadır.


Hadis-i şeriflere göre; “İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.” (Ebu-ş şeyh)


İLGİLİ HABERYarın (Arefe günü) marketler ve bakkallar açık olacak mı?Yarın (Arefe günü) marketler ve bakkallar açık olacak mı?
;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)