Arefe günü İhlas Suresi kaç kere okunmalıdır? İşte Arefe günü yapılacak ibadetler…

Arefe günü İhlas Suresi kaç kere okunmalıdır? İşte Arefe günü yapılacak ibadetler…

Türkiye, 24 Mayıs Pazar günü başlayacak Ramazan Bayramı’nı bekliyor. Ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle, tüm bayram ve bayram arefesi evlerde geçecek. Ramazan Ayı boyunca ibadetlerini yerine getiren Müslümanlar, dinimizdeki yeri büyük olan Arefe günü de hangi ibadetlerin yapılacağını merak ediyor. İşte yapılması büyük sevap olan Arefe günü ibadetleri…


AREFE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILMALI


Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.


Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.


Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.


Foto: DepoPhotos


Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.


AREFE GÜNÜ EDİLECEK DUA


Arefe günü ile ilgili bazı hadisler şöyledir;


“Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur.” (Ebu-ş şeyh)


Bir hadis-i şerifte:


“Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.” buyrulmaktadır.


Hadis-i şeriflere göre; “İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.” (Ebu-ş şeyh)


İLGİLİ HABERİhlas suresinin Türkçe meali okunuşu nasıl?İhlas suresinin Türkçe meali okunuşu nasıl?
;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)