Barolardan ortak açıklama

Barolardan ortak açıklama

Ailesiyle yemek yediği restoranda kimlik soran polisten yasal dayanak isteyen Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez'e, 71 baro başkanı yaptıkları açıklama ile destek verdi.


71 Baro Başkanı’nın imzasıyla yayınlanan bildiride “Olay sonrasında yapılan açıklamalar gösteriyor ki; olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti” denildi.


İşte o gözaltına alınma görüntüleri:Yapılan ortak açıklama şöyle:


"29 Temmuz 2020 tarihinde kendisinden kimlik isteyen polislere işlemin dayanağını soran Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’in yasaya, ahlaka ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde gözaltına alınmasına tanıklık ettik. Bu tanıklığı ise yaşananların olay anında kaydedilmesi ve sosyal medyadan paylaşılmış olması mümkün kılmıştır.


Olay sonrasında yapılan açıklamalar gösteriyor ki; olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti. 


Nitekim yaşanan hukuk dışı olay, görüntüler ile sabit ve bu kadar aleniyken bile çeşitli yayın organlarınca gerçek saptırılarak vatandaşa servis edilmekten geri kalınmamıştır.


KOŞULLAR OLUŞMAMIŞTIR


Hatay Baro Başkanımızın basın toplantısında değinmiş olduğu üzere mevcut mevzuat gereğince; kolluk kuvvetlerinin yolda, kafede, lokantada sıradan bir vatandaşa durdurma işlemi yapması ve kimlik sorması için kanunun aradığı koşullar oluşmalıdır. Genel uygulama dışında kimlik sorabilmesi için. İşlemi yapan polis memurunda o kişiye ilişkin makul bir şüphenin oluşması şarttır Ailece halka açık bir işletmede yemekle olan başkanımıza karşı böyle bir şüphenin oluşmadığı açıktır.


Genel bir uygulamanın mevcudiyeti halinde ise bu işleme dayanak bir karar bulunması şarttır. Video görüntülerinde sabit olduğu üzere, başkanımız da ısrarla ve sabırla polis memurlarına bu yasal dayanağı görmek istediğini belirtmektedir.


Kolluk görevlileri ise kararı göstermek yerine; kendilerini devlet memuru değil de “devletin ta kendisi” olarak gördüklerini beyan ederek başkanımızı gözaltına almışlardır.


SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ


Gözaltı işlemi sonrasında serbest bırakılan Hatay Baro Başkanımız, hukuksuz durdurma, kimlik sorma ve gözaltı işlemi yapan memurlar hakkında şikayette bulunmuş olup, soruşturma süreci tüm baro başkanlarımızca titizlikle takip edilecektir.


Ne vahimdir ki, Hatay Emniyet Müdürü’nce başkanımıza geçmiş olsun denileceği yerde “Ne vardı, kimliğini gösterseydin” şeklinde serzenişte bulunulmuştur.


EMNİYET O SÖZE 'ARKA' ÇIKMIŞTIR


Yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) açıklaması da ibretliktir. EGM, yapılan hukuksuzluk için özür dileyeceğine, sahadaki polis memurunun olay günü sarf ettiği “Biz devletiz” sözüne adeta arka çıkmış; Anayasa ve kanunları yok sayarak, yapılan hukuksuz işleme kılıf uydurmak amacıyla olayla ilgisi dahi olmayan bir yönetmeliği işlemin ana unsuru olarak gösterebilmiştir.


Hiçbir biçimde kabul edilemez nitelikteki bu açıklamalar; kolluk güçlerinin hukuka aykırı davranışları sürdürmek konusundaki cüreti nereden aldıklarını göstermesi bakımından da ibretliktir.


Tüm bu yaşananlar sonucunda; emniyet teşkilatı içinde Anayasamızda belirtilen ve Devletimizln temel nitelikleri arasında yer alan hukuk devleti kavramına bağlılıktan çok, polis devleti gibi bir fiili oluşuma ve bunun getirdiği ‘Ben yaptım oldu’ anlayışına yönelindiğini bir kez daha müşahade etmiş olduk.


Baro başkanları olarak bizler, yılmadan ve usanmadan polis devletinde değil, hukuk devletinde yaşadığımızı ve yapılan tüm hukuksuzlukların karşısında olduğumuzu bugüne kadar haykırdık ve haykırmaya da devam edeceğiz.


KINIYORUZ


Bu vesile ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü ve tüm ilgilileri “biz devletiz” diyen kişinin hukuka aykırı tavrını görmezden gelen açıklamaları nedeni ile kınadığımızı belirterek; hukukun gereklerini yerine getirmeleri ve sorumluları derhal görevden alarak, haklarında soruşturma açmaları gerektiğini bildiriyoruz.


TEŞEKKÜR EDİYORUZ


Yaşanan olay nedeni ile avukat ya da baro başkanı olduğunu söylemeye gerek duymayarak sıradan bir vatandaşın kolluk kuvvetleri karşısında yaşadığı mağdurıyeti resmeden ve vatandaşın haklarını öğrenmesine vesile olan Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’e teşekkür ediyor, her koşulda yanında olduğumuzu imzalarımız ile beyan ediyoruz."


AÇIKLAMAYA İMZA ATAN BARO BAŞKANLARI: 


Adana Barosu Başkanlığı


Adıyaman Barosu Başkanlığı


Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı


Ağrı Barosu Başkanlığı


Aksaray Barosu Başkanlığı


Amasya Barosu Başkanlığı


Ankara Barosu Başkanlığı


Antalya Barosu Başkanlığı


Ardahan Barosu Başkanlığı


Aydın Barosu Başkanlığı


Artvin Barosu Başkanlığı


Balıkesir Barosu Başkanlığı


Bartın Barosu Başkanlığı


Batman Barosu Başkanlığı


Bilecik Barosu Başkanlığı


Bingöl Barosu Başkanlığı


Bitlis Barosu Başkanlığı


Bolu Barosu Başkanlığı


Burdur Barosu Başkanlığı


Bursa Barosu Başkanlığı


Çanakkale Barosu Başkanlığı


Denizli Barosu Başkanlığı


Diyarbakır Barosu Başkanlığı


Düzce Barosu Başkanlığı


Edirne Barosu Başkanlığı


Erzurum Barosu Başkanlığı


Eskişehir Barosu Başkanlığı


Gaziantep Barosu Başkanlığı


Giresun Barosu Başkanlığı


Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Başkanlığı


Hakkari Barosu Başkanlığı


Isparta Barosu Başkanlığı


İstanbul Barosu Başkanlığı


İzmir Barosu Başkanlığı


Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı


Karabük Barosu Başkanlığı


Kars Barosu Başkanlığı


Kastamonu Barosu Başkanlığı


Kayseri Barosu Başkanlığı


Kırıkkale Barosu Başkanlığı


Kırklareli Barosu Başkanlığı


Kırşehir Barosu Başkanlığı


Kilis Barosu Başkanlığı


Kocaeli Barosu Başkanlığı


Konya Barosu Başkanlığı


Kütahya Barosu Başkanlığı


Malatya Barosu Başkanlığı


Manisa Barosu Başkanlığı


Mardin Barosu Başkanlığı


Mersin Barosu Başkanlığı


Muğla Barosu Başkanlığı


Muş Barosu Başkanlığı


Nevsehir Barosu Başkanlığı


Niğde Barosu Başkanlığı


Ordu Barosu Başkanlığı


Osmaniye Barosu Başkanlığı


Sakarya Barosu Başkanlığı


Samsun Barosu Başkanlığı


Siirt Barosu Başkanlığı


Sinop Barosu Başkanlığı


Sivas Barosu Başkanlığı


Şanlıurfa Barosu Başkanlığı


Şırnak Barosu Başkanlığı


Tekirdağ Barosu Başkanlığı


Tokat Barosu Başkanlığı


Tunceli Barosu Başkanlığı


Trabzon Barosu Başkanlığı


Uşak Barosu Başkanlığı


Van Barosu Başkanlığı


Yalova Barosu Başkanlığı


Yozgat Barosu Başkanlığı


Zonguldak Barosu Başkanlığı


Odatv.com
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)