Batı ülkeleri arasında maske savaşı yaşanıyor

Batı ülkeleri arasında maske savaşı yaşanıyor

Dünya çapında corona virüsü ile mücadelede maske, dezenfektan ve koruyucu kıyafetler en temel ihtiyaç haline geldi. Ülke içerisindeki ihtiyaçları karşılamak için devletler arası maske edinme savaşı başladı. Çin tarafından ihraç edilen maskeleri almak için ülkeler birbirleriyle yarışıyor.


ABD 3 KATI NAKİT VERİP ALDI


Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Çin’den verdiği maske siparişinin Şangay Havaalanı’nda Fransa’ya ait uçağına yükleneceği sırada fiyatın 3 katı nakit vererek ABD tarafından alınması Fransa tarafından çok kötü karşılanmıştı. Yaşanan bu gerginlikte Fransa’nın mağdur taraf olduğu savunulmuyor.


4 MİLYON MASKEYE EL KOYDU 


Çin’den 2 milyardan fazla maske sipariş eden Fransa’nın İsveçli bir şirkete ait olan ve Fransa üzerinden transit İtalya ve İspanya’ya gönderilen 4 milyon maskeye el koyduğu öğrenildi.


Diğer ülkelerde de durumun aynı olduğu gözlemlendi. İtalya’ya giden koruma kıyafetlerine Çekya el koyarken, Almanya da sipariş verdiği maskelerin Çin Havaalanı’nda bir anda kaybolduğunu açıkladı.


İLLER ARASINDA DA YAŞANIYOR


Sadece ülkeler değil, iller için aynı durum yaşandığı gözlemlendi. Fransa’da iller arası maske edinme yarışı sürerken vatandaşlar da bulmakta zorluk çektikleri maskeleri edinmek için kimi zaman karaborsaya yöneliyor, kimi zaman da hırsızlığa kadar yelteniyor.


Öte yandan İsveçli şirketin maskelerine el koyan Fransa’nın olayın medyaya taşınması üzerine İsveç’e maskeleri geri verme kararı aldığı öğrenildi. İHA


İLGİLİ HABERTürkiye'nin ücretsiz maske ile imtihanıTürkiye'nin ücretsiz maske ile imtihanı
İLGİLİ HABERBilim Kurulu Üyesi Yamanel açıkladı... Neden artık maske öneriliyor?Bilim Kurulu Üyesi Yamanel açıkladı... Neden artık maske öneriliyor?
;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)