Cinsel suçlular, tacizciler, uyuşturucu kaçakçıları çıkacak, Barışlar tutuklu

Cinsel suçlular, tacizciler, uyuşturucu kaçakçıları çıkacak, Barışlar tutuklu

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok önlemler alındı. Ancak tutuklu bulunan gazeteciler için, salgın büyük risk taşıyor.


Koronavirüs nedeniyle infaz düzenlemesi bugün Meclis’te görülecek fakat tasarıda pek çok ağır suç kapsama alınırken tutuklu gazetecilere yer verilmemesi tartışmalara neden oluyor.


Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeni Çağ yazarı Murat Ağırel ve gazeteci Hülya Kılınç'ın da aralarında bulunduğu tutuklu gazetecilerin tahliye edilmesi için geçen haftadan bu yana Meclis'e çağrı yapılmaya ise devam ediliyor.


TEPKİ GÖSTERDİ


TBMM'de "Ceza İnfaz Düzenlemesi" bugün Genel Kurul'a geliyor. TBMM Hukuk Komisyonu'nda kabul edilen düzenleme bugün TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak.


TBMM'deki oylama öncesinde, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Haber Global'de canlı yayında soruları yanıtladı.


İnfaz düzenlemesindeki eksikliklere değinen Türkkan, tutuklu gazetecilerin durumunu da gündeme getirdi.


Lütfü Türkkan, “Adil yargılama ve adil yargılanma hakkı tam anlamıyla tesis edilmeden bu infaz kanunu işlevsiz kalacaktır" diye belirtirken, şunları söyledi:


"Toplumda adil yargılamaya dair bir hassasiyet var. İnsanlar mahkemelerin vereceği hiçbir karardan emin değil. Şu anda dikkat ediyorum, cezaevlerinin fiziki şartlarından dolayı tahliyeler başlayacakken, cezaevlerinin doldurulması için yeni çalışmalar yapılıyor. Bu sefer farklı bir durum var. Cinsel suçluların, tacizcilerin, uyuşturucu kaçakçılarını erken açık cezaevine, oradan da izinli olarak dışarı gönderirken, sadece muhalif olanları içeri atmak için de gayret sarf ediyorlar. Şu anda hükümlü değil, tutuklu olanların bir bakın; Murat Ağırel’den Barış Terkoğlu’na, Barış Pehlivan’a kadar devam etti. Bunların hangisinin tutuklanarak yargılanması mümkün? TCK’da tutukluluk bir tedbir amacı güder."


İşte o konuşma:Odatv.com
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)