Corona virüsünün en çok vurduğu İtalya’da çarpıcı görüntü: Robotlar devreye girdi

Corona virüsünün en çok vurduğu İtalya’da çarpıcı görüntü: Robotlar devreye girdi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, kısa sürede dünya çapında bir krize dönüştü. Gün itibarıyla 43 bini aşkın insanın ölümüne yol açan salgın, en çok İtalya’yı vurdu.


FOTO: Reuters.


Ülke genelinde karantina ilan edilen İtalya’da sağlık çalışanları hastalara yetişebilmek için aralıksız mücadele ediyor. Bu kapsamda Varese şehrindeki Circolo hastanesi hem sağlık çalışanlarını virüsten korumak hem de hastalarla daha iyi ilgilenebilmek için robotları devreye soktu.


Sağlık çalışanları robotları uzaktan kontrol ediyor. FOTO: Reuters.


7 yaşlarındaki bir çocuk boyunda olan robotlar, gözetim altındaki hastaların odalarına giriyor ve onların durumlarını görüntülüyor. Hastalarla kamera ve mikrofon aracılığıyla iletişim kuran doktorlar son verileri de dokunmatik ekran sayesinde alabiliyor.


FOTO: Reuters.


Bu sayede hastalara müdahale etmek için zaman kazandıklarını belirten Prof. Dr. Francesco Dentali, koruyucu maske ve kıyafet gibi ekipmanları da daha az kullandıklarını söyledi.


Dentali, “Robotların yardımı sayesinde koruyucu ekipmanları giyip çıkarma süresiyle vakit kaybetmiyoruz. Hastalarımızla daha iyi ilgilenebilmek için bu durum büyük bir katkı sağlıyor. Doktor ve hemşirelerimizin de hastalığa yakalanma riskini azaltıyoruz” dedi.


İLGİLİ HABERUzmanlar tek tek açıkladı! Corona virüsü erkekleri daha çok vuruyorUzmanlar tek tek açıkladı! Corona virüsü erkekleri daha çok vuruyor

 


İLGİLİ HABERCorona virüsüyle savaşan sağlık çalışanları anlattı: Düşmanı tanımadığımız bir savaşCorona virüsüyle savaşan sağlık çalışanları anlattı: Düşmanı tanımadığımız bir savaş

 


İLGİLİ HABERCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladıCorona'ya yakalanan hemşire anlattı: Her şey burun akıntısıyla başladı

 


;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)