TRY/USD
5.9352
% +0,08
TRY/EUR
6.5495
% -0,08
GBP/TRY
7.7888
% +0,10
GAU/TRY
297.829
% -0,10

Son Güncelleme: 24.01.2020 - 10:25:35 (kaynak: investing.com)

Devlet sorulunca faiz için ne dediler

Devlet sorulunca faiz için ne dediler
Odatv

Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal konut projeleriyle ilgili bir soruya, bu projelerde ev satmak için kullandırılan kredilerin "faiz getirisi elde etmek amacı taşımadığı" yönünde cevap verdi.


Diyanet, söz konusu projeden yararlanmanın "caiz" olduğunu söyledi.


"EV SAHİBİ OLMASINA YARDIMCI OLMAK..."


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir” sorusuna cevap verdi.


Kurul verdiği cevapla, kredi kullandıran kamu bankalarının amacının "faiz geliri elde etmek" olmadığını, vatandaşların "ev sahibi olmasına yardımcı olmak olduğunu" savundu.


Diken'in aktardığına göre, "Kurul fetvası" bölümünde yayınlanan cevap şöyle:


“İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.


Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”


Odatv.com

Bu haber hiçbir şekilde değiştirilmeden 14.01.2020 02:01:38 tarihinde Odatv den alınmıştır.
Haberin orjinaline ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorumu gönderdiğinizde reddi beyan, topluluk sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.