Erdoğan: İdlib harekatı an meselesidir

Erdoğan: İdlib harekatı an meselesidir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçmişteki harekatlar öncesinde sarfettiği “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözünü yineleyerek, “İdlib harekatı an meselesidir” dedi.Lideri olduğu AKP’nin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye’de, İdlib’de yaşananlarla ilgili Türkiye’nin sessiz kalmayacağına dair söylediklerini bir kez daha tekrarladı. Geçen hafta, “Askerimize en küçük bir zarar gelirse Soçi mutabakatı dışında da olsa rejim güçlerini her yerde vururuz” diyen ve şubat sonunda kadar mutabakata uyulması için süre veren Erdoğan şöyle devam etti: “Şubat sonunda kadar Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Aksi takdirde biz tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bir gece ansızın gelebiliriz. İdlib harekatı bir an meselesidir.”


Dün beraat kararıyla sonuçlanan Gezi davasına da değinen Erdoğan, “Güya ağaç hassasiyetiyle başlayan olaylar devlete ve millete sivil kalkışmaya dönüştü” dedi. Erdoğan, Gezi’yle ilgili görüşlerini görüntüler eşliğinde paylaştı. Gezi olayları sırasında yaşananlardan derlenen video salondaki ekranda gösterildi.


Hafıza tazelemek istediğini söyleyen Erdoğan, Gezi olaylarını, ‘askeri darbeler, muhtıralar, terör saldırıları gibi devleti ve milleti hedef alan alçak bir saldırı’ olarak niteleyerek, “Bay Kemal bunları ‘aydınlık gençler’ diye niteledi. Bunlar başta şahsı olmak üzere aldatılmış gençler” dedi.


Erdoğan şöyle devam etti: “Hani Atatürkçüydünüz, adı Atatürk Kültür Merkezi’ne asılan terörist posterleri görmediniz mi? Kimler astı? Bay Kemal işte senin takımın bunlar. Aydınlanmış gençleriniz bunlarsa yandık. Bizim bu vatan için fedai can edecek gençlere ihtiyacımız var.”


Ağaç dikmeye çok önem veren bir iktidarı ağaç katliamı yapmakla suçlayanlara ancak lanet okuyabileceğini ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “PKK terör örgütünün uzantısı olan biri (Sırrı Süreyya Önder’i kast ediyor) gelip sahip çıkıyor. Bay Kemal de önünü açıyor. Bu, masum bir ayaklanma hadisesi değildir. Ciddi anlamda Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle yapılan işlerdir. Bunun malum Türkiye ayağı (iş adamı Osman Kavala’yı kast ediyor) hapisteydi. Onu bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar. “


Cumhurbaşkanı, geçen hafta kendisini “Devleti FETÖ’ye teslim eden Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyerek ‘FETÖ’nün siyasi ayağının başındaki isim olduğunu öne süren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da bir kez daha suçladı. Kılıçdaroğlu kendisine FETÖ’nün siyasi ayağının başındaki isim olarak işaret ettikten bir gün sonra, “Siyasi ayağı bizatihi kendisi ve avanesidir” diyen Erdoğan şunları söyledi: “Ne zaman ki bu yapının devleti ele geçirmeye çalıştığı anlaşılmıştır karşısında devleti bulmuştur. Türkiye’de FETO’nun güçlenmesinde, büyümesinde herkesin payı vardır akma terör örgütü ilan edip ona savaşan şahsım ve AK Parti’dir. FETO’nun anlaşamadığı görüşemediği tek lider vardır o da merhum Erbakan Hocam’dır. Ondan nefret ederdi. Ben de görüştüm. Görüşenler arasında Demirel, Ecevit de vardır ama Erbakan’ın yoktur. Ama şimdi Erbakan hocamın yol arkadaşı olan zat onunla dirsek teması içinde olanlarla iyi ilişkiler içinde.”


Başbakanken önüne Yüksek Askeri Şuralarda ‘FETÖ’yle ilgili dosya gelmediğini mütedeyyin kesimle ilgili dosyalar geldiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: “Her gün birileri çıkıp FETÖ konusunda ahkam kesiyor. Oysa FETÖ’ye dokunmayan vesayet güçleri olardır. Bizim bu zırvalara cevap vermemizin tek sebebi milletimize olan saygımızdır Demokrasi söylemlerini FETÖ’yle mücadeleyi sulandırmak için kullananlar en az FETÖ kadar tehlikelidir.”


Sürecin 2010’da başladığını belirten Erdoğan, “MİT kumpası bu yapının gerçek niyetinin şüpheye mahal bırakmayacak şekilde anlaşılmasını sağladı” dedi.


Video görüntüsü eşliğinde konuşmaya devam eden Erdoğan CHP liderinin, kapatılan ‘FETÖ’cü olmakla suçlanan’ Zaman gazetesinin yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ve eski başdanışmanı Rasim Bölücek gibi isimlerle görüntüsünü paylaştı.


“FETÖ, 15 Temmuz’da herkesin peşine düştü. Bir tek Kılıçdaroğlu FETÖ’nün korumasına alındı” diyen Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan çıkarken tanların önünü açtığını savundu. ve şöyle devam etti: “Sayın Kılıçdaroğlu, biz tankların karşısında, helikopterlerin altındaydık ama sen Bakırköy’de başkanın evinde kahve yudumluyordun. İnsan bu şahsın evinde bir dolarlık banknot saklayıp saklamadığını merak etmiyor değil.”


“Şimdi soruyorum: 15 Temmuz başarılı olsaydı acaba Kemal Kılıçdaroğlu halkın karşısına hangi sıfatla çıkacaktı” diyen Erdoğan “Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’yle ilişkisi 17-25 Aralık’ta ortaya çıkmış 15 Temmuz’da ayyuka çıkmıştır” ifadelerini kullandı.


Nice Kemalist’in su katılmamış FETÖ’cü çıktığını savunan Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu için de aynı şüpheyi taşıdığını söyledi. FETÖ’nün şemasının hala tam olarak ortaya çıkarabildiklerini düşünmediğini belirten Erdoğan Erdoğan, “Bunun bir ucu dışarıda” dedi ve devletin her yere baktığını ancak CHP Genel Merkezi’ne bakmadığının altını çizdi.


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)