Havalimanında termal kameralı önlem: Çin’den gelen yolcular taranıyor

Havalimanında termal kameralı önlem: Çin’den gelen yolcular taranıyor

İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolculara termal kamerayla virüs kontrolü yapılmaya başlandı.


Fotoğraflar: DHA

Yeni nesil korona virüsü, Çin’deki Wuhan kentinde ortaya çıkmış, şimdiye kadar 20’ye yakın insanın ölümüme yol açmıştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise virüs için acil durum ilan etmeye gerek olmadığını açıklamıştı.Sağlık Bakanlığı’nın duyurusunun ardından, İstanbul Havalimanı’na termal kameralar yerleştirildi. Kameralar vasıtasıyla ilk olarak Çin’in Pekin, Guangzhou ve Şanghay kentlerinden gelen yolcular tarandı. Kamerayla yolcuların ateşinin olup olmadığı kontrol edildi. Bugünkü taramalarda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.


İstanbul Havalimanı yetkilileri, Çin’den gelen yolcuların taramalarının daha rahat yapılması için ayrı giriş kapıları belirledi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri buradaki termal kameraları kontrol etti. Taramalar esnasında 38 derece üstünde vücut ısısı olan yolcular ekranda yeşil renkle belirlenecek. Bu yolcular ilk muayenesinin yapılmasının ardından havalimanına kurulan karantina alınan götürülecek ve tetkikleri belli bir süre burada devam edecek. 


İstanbul Havalimanı Baştabibi Aykut Yener Kavak şunları söyledi: “Eğer ateş 38 derecenin üzerinde ise o kişileri gruptan ayırarak ilk önce muayenelerini ve  sorgulamalarını yapıyoruz. Bir risk varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmelerimizi bitirdikten sonra, 112’nin özel donanımlı ambulansları var. Negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelerimize sevklerini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve süreç için hastanede ki süreç başlıyor.”


Dünya Sağlık Örgütü, ‘corona’ virüsü için acil duruma gerek görmedi


‘Corona’ virüsünün yayıldığı kente uçuşlar durduruldu; Çinli yolcular taranacak


Çin’de ‘corona’ virüsünden ölenlerin sayısı 17’ye çıktı


Çin’de korona virüsünden ölenlerin sayısı dokuza yükseldi


Çin’den yolcu taşıyan hava yolu şirketlerine ‘virüs’ uyarısı


Dünya Sağlık Örgütü: Çin’de ortaya çıkan virüs diğer ülkelere yayılabilir


Araştırma: Çin’deki yeni virüs 1700 kişiye bulaşmış olabilir


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)