IŞİD'çileri Türkiye'den Suriye'ye kim taşıyor

IŞİD'çileri Türkiye'den Suriye'ye kim taşıyor

Gazeteci Doğu Eroğlu’nun kaleme aldığı “IŞİD Ağları”, İletişim Yayınevi tarafından yayımlandı. Doğu Eroğlu, kitabında, Türkiye'de 2014-2016 arasında “IŞİD ve İslam Devleti” adı altında yürütülen radikalleşme, örgütleme ve lojistik faaliyetleri inceledi.

IŞİD Ağları’nda, Türkiye içinde, İslam Devleti bürokrasisinin yönlendirmesiyle faaliyet göstermiş kurumlar ve bu kurumlar tarafından yürütülmüş tıbbi yardım şebekeleri, sınır geçiş trafiği ile silah ve patlayıcı sevkiyatları araştırıldı.

Doğu Eroğlu, IŞİD içinde örgütlenen kişilerle yaptığı söyleşilerle, aileleriyle yaptığı görüşmeler ve gözlemlerle ortaya çıkan radikalleşmeye ayna tuttu.

Kitapta, Türkiye üzerinde oluşturulan ulaşım ağıyla yurtdışından gelen şahısların IŞİD’e sevkinin nasıl gerçekleştiği de anlatıldı. IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye gelen bu şahısların “İslam Devleti Türkiye Kolu” tarafından havalimanlarında, otogarlarda karşılandığı; belli evlerde veya otellerde konaklamalarının sağlandığı ifade edildi. Erdoğdu, bu ulaşım ağını isim isim “Yabancı Şahısların İslâm Devleti’ne Sevki” başlıklı bölümde anlattı.

İşte “Yabancı Şahısların İslâm Devleti’ne Sevki” başlıklı o bölüm:

“İslâm Devleti’ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen yabancı şahısların Türkiye’ye varışlarından İslâm Devleti topraklarına ulaşmasına kadarki süreç İslâm Devleti Türkiye Kolu’nun sorumluluğundaydı. Şirket bu faaliyetler için Türkiye IŞİD’inin İstanbul Yapılanması’nın insan kaynağından faydalanıyordu; Ebu Abdullah şer’i ismiyle bilinen Abdullah Bouzar, gerçek ismi tespit edilemeyen Ebu Abdurrahman, Can Karabulut, Ömer Mert Mertcan ve Cemil Aslan, Ebu Suheyf’ten aldıkları talimatlar doğrultusunda görev yapıyordu.

İstanbul Yapılanması içinde de çeşitli sorumluluklara sahip olduğu bilinen Mertcan, yabancıların İstanbul’da karşılanıp İslâm Devleti’nin geçirilmesi ve Ebu Suheyf’in diğer çalışmaları konusunda İstanbul Yapılanması’nın yetkilerine bilgi veriyor ve aradaki koordinasyonu sağlıyordu. Ortaklaşa karar alınması gerektiğindeyse Ebu Suheyf doğrudan İlyas Aydın veya Halis Bayuncuk’la görüşüyordu.”

“TÜM BAĞLANTILARIN EBU SUHEYF OLDUĞU GÖRÜLÜYORDU”

“Ebu Suheyf’in önderliğinde yürütülen faaliyetler çoğunlukla, Türkiye’ye geleceği bilgisi ulaşan yabancı mücahit ve muhacirlerin İstanbul’daki havalimanlarına veya otobüs terminallerinde karşılanması, İstanbul Yapılanması’na bağlı kişilerin evlerinde veya otellerde konaklamalarının sağlanması, birkaç gün içinde bu kişilerin otobüsle sınır kentlerine gönderilmesi ve bu kişilerin sınır geçişi için Türkiye Sınır Emirliği’ne teslim edilmesinden oluşuyordu.

Sürecin ayrıntıları incelendiğindeyse, tüm bağlantıları kuranın Ebu Suheyf olduğu görülüyordu. Yabancı şahısların karşılanması, konaklayacakları yerlere nakledilmesi ve Gaziantep ile Şanlıurfa otobüslerine bindirilmesi gibi işlerde görev alan Cemil Aslan, Ömer Mert Mertcan ve Can Karabulut ne naklettikleri kişilerin kimliklerini ne de Ebu Suheyf’e talimatların nasıl geldiğini biliyordu. Ebu Suheyf, Mertcan ve Karabulut’a kaç kişinin karşılanacağı bilgisini ve Sabiha Gökçen veya Atatürk Havalimanı’nda ya da Esenler Otogarı’nda bulunmaları gereken saati iletiyordu; otobüs veya uçakla Türkiye’ye gelen yabancı şahıslara da Mertcan veya Karabulut’un telefon numarasını vererek tarafların buluşmasını sağlıyordu. Çoğunlukla İngilizce veya Arapça taraflar arasındaki iletişim için yeterli oluyor, bazen Fransızca konuşabilen kişilerden de yardım alınıyordu.”

“TEK SEFERDE ONLARCA İNSANIN SEVK EDİLDİĞİ DE OLDU”

“Sınır geçişi için aynı anda çok fazla kişiyi benzer yöntemlerle sınıra yollayıp şüphe çekmekten kaçınılsa da, bazen yoğunluktan ötürü tek seferde onlarca insanın sevk edildiği de oldu. Örneğin Ebu Suheyf 14 Ekim 2014’te İslâm Devleti’nde bulunan ve İslâm Devleti Hudut İdaresi için çalışan Ebu Yaser isimli kişiyle yaptığı görüşmede, 10 aileden oluşan bir kafilenin bir an önce sınırın diğer tarafına geçirilmesi için yardım istiyordu. Bu kadar kalabalık bir grubun hangi noktadan Suriye’ye geçirilebileceğinin tartışıldığı görüşmede Ebu Suheyf, Kürtlerden gelen baskı sebebiyle ailelerin mümkün olan en kısa sürede nakledilmesi ricasında bulunuyordu. İkili arasındaki bir başka konuşmadaysa 21 ailelik bir grubun İslâm Devleti’ne geçeceğinden bahsediyordu.”

Odatv.com

Yorumlar (0)
Haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.