Kuzey Kore lideri Kim, Trump'la görüşmek için Vietnam'da

Kuzey Kore lideri Kim, Trump'la görüşmek için Vietnam'da

Kuzey Kore'den tren ile yola çıkan Kim Jong-un, Çin-Vietnam sınırındaki Dong Dang kentinde resmi törenle karşılandı. Buradan kara yoluyla başkent Hanoi'ye ulaşan Kim'e, Kim'in konaklayacağı Melia Oteli'nin önünde çok sayıda gazeteci, polis ve asker beklerken, yüzlerce kişi Kuzey Kore liderini görebilmek amacıyla yol kenarına kurulan barikatların arkasında toplandı. Basında, 'otele geldiğinde rock yıldızı gibi karşılandığı' yorumları yapılan Kim'i gören bazı Vietnamlıların çığlık attığı belirtildi.

Bu arada Japon TBS TV kanalı, sigara tiryakisi olduğuna işaret ettiği Kim'in, tren yolculuğu sırasında Çin'deki bir istasyonda sigara molası verdiğini gösteren görüntüleri yayınladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın da akşam saatlerinde Hanoi'ye varması bekleniyor. Zirvede Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması ve Kuzey Kore ile Güney Kore'nin resmi bir barış anlaşması imzalaması konuları ele alınacak.

İki lider geçen yılın haziran ayında Singapur'da bir araya gelmişti.

​Kim trenden indikten sonra başkana yetişken için deyim yerindeyse depar atan çevirmeni ise bu korumaların pabucunu dama attı.

Bu arada yaklaşık 3 gün süren yolculuk Kim’in göreve geldiği 2011'den beri yabancı bir ülkeye gitmek için yaptığı en uzun seyahat olarak da kayıtlara geçti.

Yorumlar (0)
Haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.