Rusya ve Türkiye’den corona aşısı için ortak çalışma kararı!

Rusya ve Türkiye’den corona aşısı için ortak çalışma kararı!

Corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında aşı çalışmaları devam ederken, Rusya ve Türkiye’den aşı için ortak çalışma kararı alındı.


Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, yaptığı açıklamada video konferans yoluyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe ile görüştüğünü ifade etti.


BİLİM İNSANLARI BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAK


Popova, “Görüşmelerde corona virüsü salgınının Rusya’daki ve Türkiye’deki durumu, virüse karşı oluşturulmaya çalışılan aşı çalışmaları, karantinadan çıkış sürecine yönelik atılan adımlar ve iki ülkedeki salgın durumunun daha kötüye gitmemesi hususuna ilişkin detaylar ele alındı” ifadelerini kullandı.


Başkan Popova, Türk heyetinden aşı çalışmalarını ortak yürütme teklifi aldıklarını belirterek, “Türk tarafının teklifi üzerine aşı çalışmalarını ortak yürütme kararı aldık. Bilim adamları ve uzmanların aşıya yönelik bilgi alışverişi konusunda anlaşmaya vardık” dedi.


“SALGININ YAYILMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINACAK”


Türk hükümeti tarafından corona virüsü kapsamında alınan kararlara da değinen Popova, şu ifadeleri kullandı:


* Türk heyeti, corona virüsüne yakalanan hasta vakalarının düşmesine ilişkin hükümet tarafından alınan kararlar, devlet tarafından normalleşmeye yönelik yapılan planlar, ekonomin farklı sektörlerine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.


* Yaklaşan turizm sezonu sebebiyle, salgının yayılmaması için bazı önlemler alınacak.


Başkan Popova, görüşmenin sonunda bilimsel ve teknik konularda anlaşmaya varıldığını açıkladı.


Öte yandan Pazartesi günü Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, corona hastalarının tedavilerinin nasıl yapıldığı ve aşıya yönelik çalışmaların önemi vurgulanmıştı. (İHA)


İLGİLİ HABERMoskova'dan kritik 'corona' kararı! 25 Mayıs'ta başlıyorMoskova'dan kritik 'corona' kararı! 25 Mayıs'ta başlıyor


İLGİLİ HABERABD'de corona virüsü hastalarına yüklü faturaABD'de corona virüsü hastalarına yüklü fatura
;
Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)