Sağlık bakanı: Türkiye’de korona virüsü riski yok

Sağlık bakanı: Türkiye’de korona virüsü riski yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de görülen korona virüsü nedeniyle Türkiye’de risk bulunmadığını söyledi.


Fotoğraf: Reuters

Koca Türkiye’de korona virüsüyle ilgili bir hasta ya da riskli hasta olmadığını ifade etti.


“Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim” diyen sağlık bakanı, Çin’den Türkiye’ye gelecek riskli hastanın karantina odasına alınıp, özel ambulansla belirlenen hastaneye götürme konusunda hazırlıkları olduğunu aktardı.


Koca, virüsle ilgili değerlendirme toplantısı yapılacağını belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptık” dedi.


Bakan, şu an piyasada 1 milyon 650 bin kutu grip ilacının bulunduğunu, ilaç sorunu olmadığını ifade etti. Sağlık bakanı, “Grip vakalarında bu yıl geçen yıla göre değişen bir oran söz konusu olmadı” dedi.


‘Kahvaltı ihmal edilmemeli’


Koca, 2019’da ithal ilaçlara 3.2 milyar lira ödendiğini ifade etti. Bakan, trans yağın yasaklanmasını isterken kahvaltıya dair tartışmalar için de “Kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Dengeli kahvaltıyı, çorbayı da öneriyorum” dedi.


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni korona virüsünün şimdiye kadar binlerce kişiye bulaştığı belirtiliyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenler bulunurken, korona Çin haricinde ABD’de de görüldü.


Dünya Sağlık Örgütü: Çin’de ortaya çıkan virüs diğer ülkelere yayılabilir


Araştırma: Çin’deki yeni virüs 1700 kişiye bulaşmış olabilir


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)