Ve haritalar açıklandı

Ve haritalar açıklandı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi.


Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi'nde saat 15.00'te başlayan toplantının ardından Bakan Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledi.


SON 24 SAATTE 76 CAN KAYBI


Koca, koronavirüs sebebiyle bugün 76 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, bugün 20 bin 23 yeni test yapıldığını, 3 bin 892 yeni vaka tespiti yapıldığını ve bugün iyileşen hasta sayısının da 256 olduğunu belirtti.


Bakan Fahrettin Koca'nın açıkladığı sayılara göre bugüne kadar Türkiye'de Kovid-19 dolayısıyla hayatını kaybeden sayısı 725'e yükseldi. Toplamda 222 bin 868 test uygulanırken 34 bin 109 kişiye tanı koyuldu. Yoğun bakımda olan toplam hasta sayısı 1474 olurken entübe hasta sayısı 987 olarak açıklandı. Kovid-19 teşhisi konulan ve iyileşen hasta sayısı ise toplamda 1582 oldu.


Koca ayrıca vakaların görüldüğü yerlerin sokak sokak gösteren haritaları da açıkladı. Ayrıca Bakan Koca bu haritaların birkaç gün içerisinde telefon uygulamaları üzerinden Türkiye’de de görüleceğini aktardı.


İşte o haritalar:İşte o açıklamaların satırbaşları:


Artık her birimiz virüsün doğrudan tehdidi altındayız.


Vefat sayılarının yüksek olduğu büyük şehirler, sosyal temas ve yurt dışı temasının yoğun olduğu illerdir. Buralara sınırlamalar getirdik.


60 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkma sınırlamaları getirdik.


Virüse karşı güç birliği içerisinde olmamız gerekiyor.


Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde bulunacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek.


Önümüzdeki hafta günlük test sayısının 30 bine ulaşmasını hedefliyoruz.


Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş aşamasında azalma sağladık.


Hastalığa karşı elimizdeki en büyük güç izolasyon, sosyal mesafe ve temastan kaçınma kuralıdır.


Bütün tedbirlerimize rağmen virüs kişiden kişiye bulaşmaya devam ediyor, bunu kontrol altına almak zorundayız.


Hastalarımızın takibini online olarak gerçekleştireceğiz. GSM operatörlerinin geliştirdiği aplikasyonla hastalarımızı takip edeceğiz, sosyal izolasyonlarını korumalarını sağlayacağız.


Odatv.comBu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)