WSJ: Rusya, Libya’da Hafter’e yardım için kuvvet yolladı

WSJ: Rusya, Libya’da Hafter’e yardım için kuvvet yolladı

Rusya’nın, Libya’da general Halife Hafter’e yardım için kuvvet yolladığı iddia edildi.


Fotoğraf: AA (Arşiv)

ABD gazetesi Wall Street Journal’ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı Londra mahreçli haberine göre, Rusya, Hafter’in geçen hafta Libya’nın en büyük petrol sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker gönderdi.


Haberde, Suriye’deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD’li yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi.


Rusya’nın mayıs ve haziranda Libya’ya Mig-29 savaş uçakları ile gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.


Haberde görüşlerine yer verilen ABD’nin Afrika Kuvvetleri Harekat Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısında bulundu.


Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.


Hafter’e 100 ton banknot


Wall Street Journal ayrıca, Rusya’nın nisanda Hafter’e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia etti. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.


Habere göre Rusya, başkent Trablus’u almakta başarısız olan Hafter’e bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya’nın temasta olduğu alternatifler arasında Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ndeki bazı kıdemli isimler de yer alıyor.


Almanya, Fransa ve İtalya’dan Libya’da ‘çatışmaları durdurma’ çağrısı


Macron: Ankara Libya’da tehlikeli bir oyun oynuyor


Sisi, Libya sınırlarındaki birlikleri denetledi; ‘sınır ötesi göreve hazır olmalarını’ emretti


Bu haber ile ilgili
Bu haberi yorumla
Yorum yaparak Kullanım Şartları, Topluluk Şartları ve Sorumluluk Reddi Beyanınını kabul etmiş sayılırsınız.
1 dakika da en fazla 1 yorum gönderebilirsiniz.
Yorumlar (0)