EkonomiGenelTürkiye

SGK borcu olanlar için önemli bir güncelleme!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun son açıklamasına göre, borç ödemeleri için son tarihte yaşanan yoğunluk nedeniyle güncellendiği belirtildi. Peki, SGK yapılandırma borcu ödemelerinin son tarihi ne zamana ertelendi?

Son dakika SGK duyurusuna göre, sigortalı ve işverenlerin cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer tüm borçlarının son ödeme tarihi değiştirildi.

SGK’nın yaptığı açıklamaya göre, sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle kurum tahsilat sisteminde yoğunluk yaşandığı için son ödeme tarihinin ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

SGK tarafından yapılan yazılı açıklama üzerinden tüm vatandaşlara duyuruldu. SGK borçlarının tamamı için son ödeme tarihi olan bugün işlerin yoğunluğu sebebiyle borçların son ödeme tarihinin uzatıldığı duyuruldu. İşte SGK tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı;

“Sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesi nedeniyle kurum tahsilat sistemimizde yoğunluk meydana gelmiştir.

Meydana gelen bu yoğunluk nedeniyle sigortalı ve işverenlerimizin mağduriyet yaşamamaları için, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar olan cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her türlü borçların son ödeme süresi, 5510 sayılı Kanun’un 100. maddesinin 4. fıkrasına dayanılarak 3 Ağustos 2023 tarihi saat 23.59’a kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak ödemeler yasal süresi içerisinde yapılmış sayılacaktır.

Sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanmaya devam edilebilmesi, süresinde ödenmeyen primler nedeniyle gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalınmaması ve yapılandırma ödeme planlarının ihlal edilmemesi açısından, belirtilen tarihe kadar ilgili borçların ödenmesi önem arz etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre, sigorta prim ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihi bugün yaşanan yoğunluktan dolayı 3 Ağustos 2023 tarihine ertelendi.

Bu tarz haberlerden anında haberdar olmak için Uşak Gündem haber sitemizi takipte kalın. Sizler için en güncel haberleri yakından takip ediyoruz ve sizlere en kısa sürede sunmaya gayret ediyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.