EkonomiGenelTürkiye

Temmuz’da Maaşlar %52 Arttı: İşçiler Zam Müjdesini Alıyor

Asgari Ücrete Yüksek Zam Yapıldı

Haziran ayında, asgari ücrete %34 oranında zam yapıldı ve böylece asgari ücret miktarı 8.506 TL’den 11.402 TL’ye yükseldi. Emekli ve memur maaşları ise altı aylık enflasyon verilerine göre belirlendi. Haziran ayı enflasyon rakamları 5 Temmuz’da TÜİK tarafından açıklanarak, emekli maaşlarına %25 zam yapıldı. Aynı dönemde memur maaşlarına ise %17.55 oranında enflasyon zammı ve 8.077 TL artış uygulandı.

Yeni Maaşlar 15.500 TL’ye Yükseldi

Milyonlarca asgari ücretli, memur ve emekli, maaş zamlarının duyurulacağı tarihleri heyecanla bekliyor. Toplu iş sözleşmelerinin ardından yapılacak zam duyuruları yakından takip ediliyor. Hizmet İş Sendikası ile Toroslar Belediyesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle en düşük maaş %52.6 oranında artırılarak 15.500 TL’ye çıkarıldı. Sosyal haklarda da %100 oranında artış sağlandı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, yapılan görüşmeler sonucunda personelin sosyal haklarına da pozisyonuna göre %100’ün üzerinde zam yapıldığını açıkladı.

Diğer Belediyelerde de Zam Görüşmeleri Devam Ediyor

Toroslar Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesiyle maaşlarda %52.6 oranında artış sağlanırken, yurt çapındaki diğer belediye yönetimleri ile sendikalar arasında da toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeler neticesinde anlaşmaya varılması durumunda, temmuz ayında maaş zamlarına dair yeni duyurular yayınlanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.