EkonomiGenelTürkiye

Türkiye 2023’te turizmde 21,7 milyar dolar kazandı!

TÜRKİYE TURİZMDE BÜYÜME YAŞIYOR!

Türkiye’nin 2023 yılının ilk 6 ayındaki turizm gelirleri hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, Türkiye’nin turizm gelirlerinin arttığını ve yılın geri kalanında da olumlu bir gelir beklendiğini vurguladı. Turizm gelirleri ülkemiz için büyük bir öneme sahiptir ve Merkez Bankası’nın rezerv sıkıntısı yaşadığı bir dönemde turizm gelirleri neredeyse bir ilaç gibi gelmektedir.

TURİZM GELİRLERİNDE ARTIŞ!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a göre, 2023 yılının ilk 6 ayında Türkiye turizm geliri olarak 21 milyar 734 milyon 366 bin dolar kazandı. Geçen yılın aynı dönemine göre turizm gelirleri yüzde 27 oranında artış gösterdi.

Bakan Ersoy, rakamlar hakkında yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Geçen yılı 19 milyon 530 bin ziyaretçi ile tamamlamıştık. Ancak bu yıl 22 milyon 945 bin ziyaretçiye ulaştık. İlk 6 ayda turist sayımızı yüzde 17,5 oranında artırdık.”

RUS TURİSTLERİN KONUT ALIMLARI ETKİLİ OLDU

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, yüksek gelirli turistlere hitap eden bölgelerde doluluk oranlarının hedeflerin altında kaldığını belirtti. Bu durumu Rus turistlerin otel yerine ev satın almaları ve bu evleri diğer turistlere kiralamalarının etkilediğini söyledi.

GECELİK GELİRDE ARTIŞ

Bakan Ersoy, turizmde kişi başı gelir yerine kişi başı gecelik gelire dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Geçen yılın ilk 6 ayında yüzde 10,5 olan ortalama kalış süresi, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Bu bir daralmaya işaret ediyor. Ayrıca, kişi başı gecelik gelirlerde de olumlu bir artış gözlemliyoruz. Geçen yılın ilk 6 ayında ortalama kişi başı gecelik gelir 89,2 dolar iken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 99,9 dolara yükseldi. Yani yüzde 11,9 oranında bir artış var.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.