EkonomiGenelTürkiye

Motorine gece zam geliyor! Son akaryakıt fiyatları…

**Motorine 1 Ağustos Salı Gününden İtibaren 1,07 TL Zam Yapılacak**

Motorine 1 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,07 TL zam yapılması bekleniyor. Bu zam, Brent petrol ve dolar kurundaki hareketlilik ile KDV ve ÖTV oranlarındaki artışlardan kaynaklanıyor.

**Akaryakıt Fiyatlarındaki Artışlar**

Son dönemde akaryakıt fiyatlarında sıkça yapılan zamlar nedeniyle benzin ve motorin fiyatları yükselmişti. Özellikle 16 Temmuz’da yapılan ÖTV zammıyla birlikte benzin ve motorin fiyatlarına 6 lira civarında bir artış gelmişti. Sonrasında da yapılan zam kararlarıyla fiyatlar artmaya devam etti.

**Benzin ve Motorin Fiyatlarının Belirlenmesi**

Benzin ve motorin fiyatları, Türkiye’de gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek belirleniyor.

**Güncel Akaryakıt Fiyatlarına Göre**

Güncel akaryakıt fiyatlarına göre, İstanbul’da benzin fiyatları 36,05 TL iken motorin fiyatları 35,30 TL olarak görülüyor. Ankara’da benzin fiyatları 36,53 TL, motorin fiyatları 35,78 TL, İzmir’de benzin fiyatları 36,63 TL, motorin fiyatları 35,95 TL düzeyinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.