EkonomiGenelTürkiye

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur’dan zeytinyağına ihracat yasağına tepki

TÜRKİYE ZEYTİNYAĞI İHRACATI YASAĞINA TEPKİ

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, zeytinyağı ihracatındaki yasağa tepki gösterdi. Ticaret Bakanlığı, zeytinyağındaki dış talebin artışı ve dünya fiyatlarının yükselişi nedeniyle iç piyasadaki tüketici fiyatlarını olumsuz etkilediği gerekçesiyle 1 Ağustos ile 1 Kasım tarihleri arasında dökme ve varili zeytinyağına ihracat yasağı getirdi. Bakanlık, zeytinyağındaki dış talep ve dünya fiyatlarının yurt içinde olumsuz etkisine dikkat çekti ve belirli bir süre için zeytinyağı ihracatını durdurduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamadan sonra sektör temsilcilerine zeytinyağı ihracatına yönelik ek tedbirler alındığı açıklandı.

Çondur, Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal ürünlerinin başında gelen zeytinyağına getirilen ihracat yasağının yanlış bir karar olduğunu belirtti. Türkiye’nin ihraç ettiği tarımsal ürünler arasında yer alan zeytinyağına bu yasağın uygulanması konusunda tepki gösterdi.

Zeytinyağı Stokları

Çondur, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde zeytinyağı tüketimi yıllık ortalama 140 – 150 bin ton arasındadır. Geçtiğimiz yıldan 50 bin ton zeytinyağı stoğu bulunmaktadır. Bu yılın rekoltesine baktığımızda ise yaklaşık 420 bin ton üretim gerçekleşecek ve toplamda 470 bin ton zeytinyağı mevcut olacaktır. İç tüketimde kullanılan zeytinyağı miktarını ortalama 150 bin ton olarak düşünürsek, yaklaşık 320 bin ton zeytinyağımız mevcut olacaktır. Şu ana kadar 130 bin ton civarında ambalajlı ve dökme olarak zeytinyağı ihracatı gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, şu anda 200 bin ton civarında zeytinyağı ihracat için stoklarımızda bulunmaktadır.”

Zeytinyağı Fiyatlarındaki Yükseliş

Çondur, konuşmasının devamında özellikle İspanya, İtalya ve Tunus gibi zeytinyağı üretimi yapan ülkelerde yaşanan kuraklık nedeniyle rekolte düşüşü olduğunu ve bu nedenle zeytinyağı fiyatlarının uluslararası pazarda önemli ölçüde yükseldiğini belirtti. Ayrıca, döviz kurlarındaki artışın da zeytinyağı üreticilerinin önemli bir gelir elde edeceği bir dönem olduğunu söyleyen Çondur, alınan bu kararın yanlış olduğunu belirterek tepki gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.