EkonomiGenelTürkiye

ATM’den Paranızı Hemen Çekin: Bugün 5.626 TL Ödeme Hesaplara Yatırıldı!

Dul ve Yetim Maaşı Artışı ve Nasıl Alınır?

Dul ve Yetim Maaşı Nedir?

Dul ve yetim maaşı, hayatta olmayan sigortalının eşine veya çocuklarına ödenen bir paradır. Bu maaş, emekli maaşına göre belirlenir ve yeni zamla birlikte artış gösterir. En düşük emekli maaşı 7.500 TL olarak belirlendi.

Dul ve Yetim Maaşı Kimlere Verilir?

Dul ve yetim maaşı, bir kişinin vefat etmesi durumunda geride kalan yakınlarına ödenir. Çocuklar ve eş, emekli maaşının bir oranı kadar maaş alabilir. Bu şekilde, çalışan kişinin hayatta olmayan yakınlarına yardımcı olunur.

Dul maaşı, sigortalının ölümünden dolayı eşi veya çocuğu olan kişilere verilir. %50 oranında hisseyle, dul maaşı 3.750 TL’ye kadar çıkabilir. Eğer hayatta kalan çocuk yoksa ve kişi %75 hak kazanıyorsa, dul maaşı 5.625 TL’ye kadar çıkar.

Yetim maaşı ise, ölen kişinin çocuklarına verilir. Bu maaş, kız çocukları evlenene kadar, erkek çocukları ise 18 yaşına kadar verilir. Eğitim gören erkek çocuklarına ise 25 yaşına kadar maaş ödemesi yapılır.

Dul ve Yetim Maaşlarında Zam

Dul ve yetim maaşlarında zam yapıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte, en düşük emekli maaşı olan 7.500 TL üzerinden hesaplama yapılarak, maaşlar artırıldı.

%75 hisse alan kişiler, geride kalan yakınlarına 5.625 TL, %50 hisse alanlar 3.750 TL ve %25 hisse alanlar ise 1.875 TL zam yapıldı.

Yeni düzenlemelerle birlikte, dul ve yetim maaşları artırılarak, hayatta kalan yakınlarına daha fazla destek sağlanmış olacak. Bu sayede, geçim sıkıntısı yaşayan dul ve yetimlerin yaşam standartları yükseltilecek ve mağduriyetleri en aza indirilecektir.

Free US dollar banknotes image“/ CC0 1.0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.