EkonomiGenelTürkiye

Emekli Maaşı Güncellendi: Yeni Maaş Tablosuyla En Düşük Emekli Maaşı 9 Bin 900 TL!

**Dar Boğazdaki Emeklilere Zam Beklentileri Yükseliyor**
Uzmanlardan Talep Geldi

Dar boğazda olan emekli için maaş zammının ardından kök maaş üzerine yapılan %25’lik zam çok konuşuldu. Yetersiz bulunan bu zammın ardından seyyanen zam beklentilerine yanıt arandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi.

**Emeklilere Yapılan Temmuz Ayı Zamı Eleştiriliyor**

Erdoğan Temmuz maaşının tepki çektiğini ve emeklinin yıl sonuna kadar sabretmesi gerektiğini belirtti. Temmuz ayında maaş zammı düşük oranla ve kök maaşlara yapıldığı için pek çok emeklinin maaşında herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Kök maaşlarda yaşanan problem emeklilerin zammından faydalanmamasına özellikle de 6.000 TL ve altında maaş alanların 7.500 TL’lik maaşa ulaşmasına sebep oldu. Yaklaşık 8 milyon emekli Temmuz ayından bundan yararlanamadı.

**Uzmanlardan Talep: En Düşük Emekli Maaşına Zam Yapılmalı**

En düşük emekli maaşına zam yapılması gerektiği ile ilgili uzmanlardan talep geldi. Geniş kapsamlı tepkilere neden olan zam SGK uzmanı Özgür Erdursun tarafından da değerlendirildi. Erdursun emekli maaşının Ocak ayı itibariyle 15.000 TL’ye çıkacağı düşüncesinde. Hükümetten bu düzenlemenin seçimlere yakın uygulanacağı düşünülüyor.

**Seçimlerde Emeklilere Yüksek Oranda Zam Bekleniyor**

Yerel seçimlerde emeklinin gönlünü almak için maaşlara yüksek oranda zam verileceği düşünülüyor. Yüksek prim ödeyen emeklilerin maddi anlamda daha avantajlı konuma gelmesi konuşulan konular arasında. Bu durum emekli maaşlarında adil dağılımın sağlanmasına olanak sağlayacak gibi duruyor. Yüksek prim ödeyen vatandaşlar daha yüksek emekli maaşı alıyorlardı. Ancak kök maaşlara yapılan zamla birlikte en düşük emekli maaşının 7.500 TL çıkmasıyla birlikte yüksek prim ödeyenler de düşük prim ödeyenler kadar maaş alıyordu. Bu durumda büyük bir tepki yaratmıştı.

Emekli Maaşı Güncellendi: Yeni Maaş Tablosuyla En Düşük Emekli Maaşı 9 Bin 900 TL!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.