EkonomiGenelTürkiye

EYT Staj Çıraklık-Sigortası Mağdurları İçin TBMM’den Son Dakika Müjdesi

EYT staj ve çıraklık sigortası mağdurları son dakika! Staj mağdurlarına müjde TBMM’den geldi, ilk adım atıldı

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları İçin Yeni Düzenleme

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklik teklifi ile staj ve çıraklık dönemlerinde yaşanan mağduriyetlere çözüm bulunması gündeme gelmiştir. Niğde Milletvekili Ömer Fethi GÜRER tarafından hazırlanan kanun teklifi, lise ve yükseköğretim dönemlerinde staj veya çıraklık eğitimi alan bireyler için bu sürelerin sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmesini ve uzun vadeli sigorta borçlanmasına olanak sağlanmasını öngörmektedir. Kanun teklifinin onaylanmasıyla birlikte staj ve çıraklık sigortası mağdurları erken emeklilik hakkına sahip olabilecektir.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Değişikliği

Kanun teklifine göre, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41’inci maddesine bir düzenleme eklenmiş ve dördüncü fıkrasının (a) bendi değiştirilmiştir. Bu düzenleme ile aday çıraklar, çıraklar, mesleki eğitim gören öğrenciler, staj sürecinde olan öğrenciler, tamamlayıcı eğitim veya alan eğitimi alan öğrenciler, desteklenen projelerde görevli bursiyerler ve kısmi zamanlı olarak çalıştırılan öğrencilerin çıraklık ve staj süreleri borçlanılabilir süreler arasına eklenmiştir.

Bu düzenlemeye göre, borçlananların 4. maddeye göre alacakları emeklilik hakkı bu yeni düzenlemeye göre hesaplanacaktır.

Kanun Teklifi Kabul Edildi Mi?

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları uzun süredir haklarını ararken, 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren ancak emeklilik hakkı tanınmayan kişiler bu duruma tepki göstermişlerdir.

AK Parti’nin 2024 yerel seçimleri öncesinde bu hakka tanıma ihtimali olduğu söylense de CHP tarafından meclise sunulan bu teklif, kanunlaşması adına atılan ilk resmi adım olması nedeniyle büyük heyecan yaratmıştır. TBMM’nin 1 Ekim 2023 Pazar günü açılması beklenmektedir.

EYT Staj Çıraklık-Sigortası Mağdurları İçin TBMM'den Son Dakika Müjdesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.