EkonomiGenelTürkiye

Emeklilere büyük sevindirici haber: 8.077 TL seyyanen zam geliyor! En düşük emekli maaşı 15.000 TL’yi aşacak!

**Emekli Maaşlarına Zam Geliyor: Talepler Karşılanabilir mi?**

Emekli maaşlarına yapılacak olan zam ile ilgili son haberleri değerlendirmek için Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’dan önemli açıklamalar geldi. Temmuz ayında gerçekleşen %25 oranındaki zam, 16 milyon emekliyi memnun etmemiş ve “iyileştirme” taleplerine neden olmuştu. Peki, emeklilerin beklentileri karşılanabilir mi?

**İhtiyaçlara Uygun Bir Zam Talebi**

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden Vedat Işıkhan, bir emekli vatandaşla yaptığı sohbette, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla üzerinde çalışıyoruz. Meclis açılır açılmaz gerekli adımları atacağız” şeklinde konuştu. Bu açıklama sonrasında gözler Ekim ayındaki meclis toplantısına çevrildi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, emekli maaşlarıyla ilgili beklenteleri değerlendirdi. Erdursun’a göre, en düşük emekli maaşı 10.000 TL seviyesine çıkacak olsa da, enflasyon oranları göz önünde bulundurulduğunda bu tutar hala düşük kalacaktır. Ek olarak, memur emeklilerine verilen seyyanen zamın tüm emeklilere uygulanmasına yönelik bir beklenti olduğunu da belirtti.

**En Düşük Emekli Maaşları 15.000 TL’yi Geçebilir!**

Eğer beklentiler gerçekleşirse, en düşük emekli maaşı 15.577 TL’ye kadar yükselebilir. Maaş ve prim dengesizliği giderildiğinde, daha fazla prim ödemesi alanlar ile tabandan emekli olanlar arasında bir fark ortaya çıkacaktır. Her yıl ocak ve Temmuz aylarında emekli maaşları enflasyon oranlarına göre zam almaktadır. Son zamanlarda ise refah payı da eklenerek toplam ücret belirlenmektedir.

Memur zammında ise 6 aylık enflasyon oranına ek olarak, toplu sözleşme zammı beklenmektedir. 7. dönem kamu toplu sözleşmesinde, devletin memur emeklisine yaptığı zam teklifi belli olmuştu. 2024’ün ilk 6 ayında yüzde 14, ikinci 6 ayında ise yüzde 9 zam teklif edilmiştir. 2025 için ise ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda ise yüzde 5 zam teklif edilmiştir.

**Seyyanen Zam Talebi ve Memur-Emekli Maaşı Farkı**

Toplu sözleşme görüşmelerinde 2. zam teklifi de ortaya çıkmıştır. Buna göre, 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10; 2025’in ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 5 zam teklif edilmiştir. Eğer emeklilerin talep ettiği seyyanen zam gerçekleşirse, memur ve emekli maaşı arasındaki fark kapanacak ve eşitlik sağlanacaktır.

Emeklilere büyük sevindirici haber: 8.077 TL seyyanen zam geliyor! En düşük emekli maaşı 15.000 TL'yi aşacak!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.