EkonomiGenelTürkiye

Borsa güne pozitif bir başlangıç yaparak yükselişle karşıladı.

**Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı**

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0.61 yükselişle 7,648.30 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 46.05 puan artışla ve yüzde 0.61 değer kazanarak 7,648.30 puana çıktı.

**Bankacılık ve Holding Sektörleri Artış Kaydetti**

Bankacılık endeksi yüzde 0.69, holding endeksi ise yüzde 0.54 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2.18 ile spor sektörü oldu. Tek gerileyen sektör ise yüzde 0.01 ile bilişim sektörüydü.

**Düşüş Trendindeki BIST 100 Endeksi Değer Kaybetti**

Dün düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 2.18 değer kaybıyla 7,602.24 puandan tamamladı.

**Küresel Piyasalar “Fed’in Şahin” Adımlarının Sonuna Yaklaşılıyor İyimserliği ile Pozitif Seyir İzliyor**

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” adımlarının sonuna yaklaşılmış olabileceğine yönelik iyimserlik arttı ve pozitif bir seyir izlendi. Bugün ise gözler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararlarına çevrildi.

**Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu Öncesi Soru İşaretleri**

Analistler, Fed’in “şahin” politikalarına ne zaman son vereceğine yönelik soru işaretlerinin, yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapacağı konuşma öncesi varlığını korusa da dünkü verilerin piyasalarda risk iştahını desteklediğini ifade etti.

**ABD’de Mortgage Faiz Oranları ve Konut Satışlarındaki Durum**

Dün açıklanan makroekonomik verilere göre, ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7.31 ile Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Mortgage başvuruları ise yüksek faiz ortamı ve satın alma gücündeki aşınma nedeniyle Nisan 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ülkede yeni konut satışlarının temmuzda aylık bazda yüzde 4.4 artışla 714 bine çıkarak beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesi ise dikkat çekti.

**Yurt İçi ve Yurt Dışı Verilerin Etkisi**

Analistler, bugün yurt içinde TCMB faiz kararının yanı sıra finansal hizmetler güven endeksi, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7,600 ve 7,500 seviyelerinin destek, 7,700 ve 7,900 puana direnç konumunda olduğunu kaydetti.

**TCMB Politika Faizinde Beklenti Artırma Yönünde**

Öte yandan, beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılacağını tahmin ediyor.

Borsa güne pozitif bir başlangıç yaparak yükselişle karşıladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.