EkonomiGenelTürkiye

29 kozmetik firmasına Rekabet Kurulu’ndan soruşturma

**Rekabet Kurumu, Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri Sektöründe Soruşturma Başlattı**

**Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri Sektöründe Rekabeti Sınırlama İddiaları**

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, satıcıların yeniden satış fiyatlarını tespit etmek, internet satışlarını kısıtlamak ve topla dağıt karteline katılmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı. Soruşturma kapsamında 29 firma daha soruşturma açıldı.

**Ön Araştırma Sonuçları Bulguları Doğruladı**

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu. Bu nedenle, CHI Kozmetik İthalat İhracat San. ve Tic. AŞ, Ayaz ve Ortakları Ltd. Şti., Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti., SB Grup Kozmetik AŞ, Easyvit Sağlık Ürünleri Sanayi AŞ, ELCA Kozmetik Ltd. Şti., Farmatek İç ve Dış Tic. AŞ, Cevher Kozmetik ve Sağlık Sanayi Tic. AŞ, Glohe Bitkisel Ürünler San. ve Tic. AŞ, Kozmopol Kozmetik Sağlık Gıda San. ve Tic. AŞ, Hamzaoğlu Kimya San. ve Tic. AŞ, L’Oreal Türkiye Kozmetik San. ve Tic. AŞ, Neolife İthalat İhracat AŞ, Rebul JCR Kozmetik Paz. AŞ ve Sistem Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında farklı gerekçelerle soruşturma açıldı.

**Cezalar Kesildi**

Bu arada, soruşturmada uzlaşmaya giden Ashley Joy Kozmetik Tic. ve San. AŞ’ye 769 bin 578 lira, Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti.’ye 897 bin 334 lira ve Farmakozmetika Sağlık Ürünleri ve Kozmetik Tic. Ltd. Şti.’ye 1 milyon 47 bin 106 lira para cezası kesildi. Soruşturmanın, Ege Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. Ltd. Şti.’nin internet satışlarını kısıtlamaya yönelik davranışları için ise taahhütle sonlandırılması uygun bulundu.

**Soruşturma Açılması Kararı**

Öte yandan, Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma açılması kararı, teşebbüs ya da teşebbüs birliklerinin Kanun’u ihlal ettikleri, ceza ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor. Kurumdan edinilen bilgilere göre, Kurulun 2022 yılında Hayırlı El Kozmetik Pazarlama AŞ hakkında başlattığı soruşturmanın ardından kozmetik, kişisel bakım ve gıda takviyesi sektöründe faaliyet gösteren birçok teşebbüs hakkında zincirleme soruşturmalar başlatıldı. Kozmetik ve kişisel bakım sektöründe, hem marka sahibi firmalarda hem de bu markaların tüketicilere ulaştırıldığı zincir marketlerde yerinde incelemeler gerçekleştirildi.

**29 Firmaya Soruşturma Açıldı**

Son iki yıl içerisinde yapılan incelemelerde elde edilen deliller değerlendirilerek kozmetik sektöründe faaliyet gösteren 29 firmaya soruşturma açıldı. Marka sahibi firmaların, ürünlerini tüketicilere ulaştırdığı satıcıların raf fiyatlarını belirlemelerine yasal olarak imkan bulunmuyor. Marka sahipleri raf fiyatlarını kontrol etmekte zorlandıkları için internet satışlarına kısıtlama ve yasak getirme eğilimine yöneliyor. Literatürde “yeniden satış fiyatının tespiti uygulaması” olarak bilinen raf fiyatlarına müdahale edilmesi, kozmetik ürünlerin fiyatlarını arttırmak, internet satışlarının kısıtlanması uygulaması ise pazaryerlerinde ürün bulunurluğunu azaltmak suretiyle tüketici refahında azalışa neden oluyor. Öte yandan, 15 kozmetik firması hakkında yürütülen soruşturmalar da devam ediyor.

29 kozmetik firmasına Rekabet Kurulu'ndan soruşturma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.