EkonomiGenelTürkiye

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Müjde! Rekor Zam Düzenlemesiyle Ek Zam Geldi!

Meclis Açılışıyla Birlikte Emekli Zammı Düzenlemesi Gündemde

Emekli zammı düzenlemesi Meclis’in açılmasıyla beraber ekonomi yönetiminin önündeki öncelikli dosyalardan birisi olacak. Emekliye zam düzenlemesi nasıl olacak?

Ekonomi Yönetiminin Önceliği: Emekliye Ek Zam

Mali disiplin konusunda yol haritasının çizilmesi ve Orta Vadeli Plan’ın (OVP) temellerinin atılmasıyla beraber sıra emekliye ek zam düzenlemesine geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gerekli talimatını verdi.

Emekli Zamını İçeren Çalışmanın Süreci

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı teknik çalışmayı tamamlayacak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bütçe çalışmasını gerçekleştirecek. Taslak çalışma Meclis’e gelecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçecek ve Genel Kurul’da oylanacak. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emekli Zamıyla İlgili Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliye zam düzenlemesi ile ilgili, “Memurlarımıza bu zam zamanlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” dedi.

AK Parti’den Emekli Zamı Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım emekliye zam düzenlemesi konusunda yaptığı açıklamada Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla beraber çalışma yapılacağını açıkladı. Yıldırım, “Emekli maaşı düzenlemesiyle ciddi bir iyileştirme olacak” ifadelerini kullandı.

Toplu Sözleşme Zammı İçin Hakem Heyeti Karar Verecek

Toplu sözleşme sürecinde zam teklifi süreci sona tamamlandı. Hükümetin zam teklifi şu şekilde gerçekleşti: 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10. 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5.

Memurlar her yıl 2 kez zam alıyor. Tüm memur ve emekliler bu toplu sözleşme zammına ilaveten yüzde enflasyon farkı alıyor. 6 aylık enflasyonun Merkez Bankası’nın tahminine göre yüzde yüzde 31,92 olması bekleniyor.

Emekli Zamının Referansı: Memur Zamı

Temmuz 2023’te yüzde 6 toplu sözleşme zammı uygulanmıştı. Buna göre Ocak 2024’te yüzde 24,45 enflasyon farkı oluşacak. Yine bu enflasyon farkı yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 43,11’e yükselecek.

Memur zammı emekliye zammı belirlerken önemli referans değerlerden birisi olacağından SSK, Bağ-Kur emeklileri de toplu sözleşme sürecini dikkatle takip ediyor.

Emekli Zamı İçin Birinci Formül

Ocak döneminde belirlenecek SSK, Bağ-Kur emekli zammı için memur zamları da referans olacak. Burada enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dahil memur maaşlarının yaklaşık yüzde 45 düzeyinde ocak ayında artması bekleniyor. Bu zam oranı emekli zammı için de referans olacak.

Zamın Kademelendirilmesi

Burada zam oranının kademelendirilmesi yaklaşık 6 aydır gündeme gelen bir konu olarak göze çarpıyor. Memurlara Temmuz’da uygulanan yüzde 17,55’lik zam ve 8077 TL’lik seyyanen artış yüzde 55 ile yüzde 86 arasında maaşlara kademeli olarak yansıdı.

Yine Ekim ayında Meclis’in açılması ve çalışmaların başlamasıyla tüm emeklilere seyyanen artış söz konusu olabilir. Bu kademeli artış maaşlara göre yüzde 45, 40, 35, 30 şeklinde doğrudan kademeli de gerçekleşebilir. Hem doğrudan oranlar hem de seyyanen artış özünde kademeli artışı temsil ediyor.

İkinci Formül: En Düşük Emekli Maaşı 10.000 TL

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda en düşük emekli maaşı uygulaması ilk kez Erdoğan’ın talimatı sonrası devreye alınmıştı. Buradaki amaç düşük maaş alan emeklileri korumaktı. Nitekim sadece 2023 yılında en düşük emekli maaşı 3500 TL’den yüzde 114’ün üzerinde artışla 7500 TL’ye yükseltildi. Nisan ayından beri bu şekilde uygulanıyor.

Bu seviyenin altında maaş alan SSK, Bağ-Kur emeklilerinin maaşı devlet katkısıyla her ay 7500 TL’ye tamamlanıp ödeniyor. Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla beraber en önemli çalışmalardan biri en düşük emekli maaşı düzenlemesi olacak. Burada 10 bin TL formülü öne çıkıyor.

Dul ve Yetimlerin Emekli Maaşlarında Hissettikleri

Dul ve yetimler emekli maaşı ödemelerinde hisseleri oranında faydalanıyor. Örneğin en düşük emekli maaşının 10 bin TL olduğunu varsayarsak ödemeler şu şekilde gerçekleşecek:

– Yüzde 75 hissesi olan 7500 TL,
– Yüzde 50 hissesi olan 5000 TL,
– Yüzde 25 hissesi olan 2500 TL ödeme alacak.

Sosyal Destek Ödemelerinde Bir Artış Olacak mı

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Müjde! Rekor Zam Düzenlemesiyle Ek Zam Geldi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.