EkonomiGenelTürkiye

Maaş Artışı Geliyor! İşçi ve Memur için Enflasyon Oranında Zam Haberi!

Memurlar İçin Toplu İş Sözleşmelerinde Yeni Gelişmeler

Kamu çalışanları için toplu iş sözleşmelerinin son dönemi oldukça heyecan verici bir şekilde geçiyor. Yapılan son anlaşmalarla birlikte, ücret dengesizliğinin azaltılması hedefleniyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun, zam oranlarıyla ilgili bir karar alması 31 Ağustos tarihine kadar bekleniyor. Özellikle yönetici kademesindeki çalışanlar ve teknik personel, bu süreci büyük bir ilgiyle takip ediyor.

Memurlara Ek Ödeme Yolda

Üst düzey yöneticiler için özel hizmet tazminat oranları artırılıyor. Örneğin, müdür ve eşdeğer pozisyonlarda görev yapanların özel hizmet tazminatlarına 969 lira (20 puan) ekleniyor. Müdür yardımcıları için ise 726 lira (15 puan) artış yapılacak. Ayrıca, mühendislik pozisyonları da göz ardı edilmiyor; yeni yılda 968 TL’lik bir ek ödeme yapılması planlanıyor.

Farklı Sektörlerde Uzlaşmaya Varıldı

Toplu iş sözleşmeleri kapsamında 11 farklı sektörde uzlaşmaya varıldı. Mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları gibi teknik kadrolar için ekstra puanlar verilecek. Örneğin, en yüksek rütbeli mühendisler 20 ek puan, orta rütbeli olanlar 10 ek puan ve daha alt rütbeli olanlar ise 5 ek puan alacaklar. Ayrıca, sahada çalışan mühendisler için günlük 30 TL olan arazi tazminatı da artırıldı.

Teknik Öğretmenler İçin İyileştirmeler

Teknik öğretmenler de unutulmadı; günlük 145 TL olan arazi tazminatları 174 TL’ye çıkarılıyor. Ayrıca, merkez ofislerde çalışan fakat servis hizmeti almayan personel için toplu taşıma kartı da sağlanacak. Toplu sözleşme ikramiyeleri ise artık aylık olarak ödenecek; üç ayda bir değil. Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) çalışanları da iyileştirmelerden faydalanacak. Başmüdür ve işletme müdürlerine verilen özel hizmet tazminatı 30 puana, yani 242 TL’ye yükseltilecek.

Maaş Artışı Geliyor! İşçi ve Memur için Enflasyon Oranında Zam Haberi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.