EkonomiGenelTürkiye

“Borsa İstanbul’da tarihin en yüksek seviyesi kırıldı!”

BOLD TITLE: BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yükseğini Gördü ve Pozitif Seyri Devam Ediyor

Alt Başlık 1: BIST 100 Endeksi, Tarihi Rekor Kırdı!

BIST 100 endeksi, 8.210,55 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 142,25 puan ve yüzde 1,77 değer kazancıyla 8.198,37 puan oldu. Toplam işlem hacmi 76,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Alt Başlık 2: Bankacılık ve Holding Endeksleri Değer Kazandı

Bankacılık endeksi yüzde 4,48 ve holding endeksi yüzde 1,46 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise yüzde 1,86 ile spor oldu.

Alt Başlık 3: Enflasyon Rakamları Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 9,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 5,89 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 58,94, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 49,41 oldu.

Alt Başlık 4: Küresel Piyasalarda Pozitif Seyir

Küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz artırımına gitmeyeceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlarıyla pozitif bir seyir izleniyor.

Alt Başlık 5: Fed ve Çin’e İlişkin Analist Yorumları

Birgün’de yer alan habere göre; analistler, son dönemde ABD’de açıklanan verilerin, ülkede faiz oranlarının zirveye yaklaştığına dair ipuçları verdiğini belirterek, Fed’in, eylül toplantısında politika faizini sabit tutma ihtimaline kesin gözüyle bakıldığını söyledi. Çin tarafında da ekonomideki toparlanmanın kırılgan olmaya devam ettiğini aktaran analistler, bu durumun politika yapıcılar üzerinde daha fazla teşvik sunmaya ilişkin baskıyı sürdürmesini beklediklerini ifade etti.

Alt Başlık 6: Beklentiler ve Destek-Direnç Konumları

Analistler, öğleden sonra yurt dışında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç, 8.100 ve 8.000 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti. Ayrıca, Fitch Ratings’in de cuma günü Türkiye için değerlendirme raporu yayınlaması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.