EkonomiGenelTürkiye

ATO Başkanı Baran: Ekonomiye Güven Veren Üç Yıllık Bir Yol Haritası

ANKARA TİCARET ODASI: ORTA VADELİ PROGRAM YATIRIM VE İSTİHDAMI ÖNCELİKLENDİRİYOR

ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin ekonomik geleceğine yönelik plan olan Orta Vadeli Program (OVP) hakkında değerlendirmede bulundu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ekonomisinin üç yıllık yol haritasını ortaya koyan Orta Vadeli Program’ın (OVP) ayakları yere basan bir politika metni olduğunu belirtti. Yapısal dönüşümün OVP’de yer almasının önemine dikkat çeken Baran, “Fiyat istikrarının yanı sıra yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren bu program ile Türkiye büyüyen ve gelişen bir ülke olmaya devam edecektir” dedi.

Programa ilişkin açıklamalarda bulunan Baran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından açıklanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından değerlendirilen Orta Vadeli Program hakkında görüşlerini paylaştı.

ATO, PROGRAMA KATKIDA BULUNDU

Orta Vadeli Program’ın hazırlıklarının ekonomi kökenli bir isim olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından koordine edildiğini hatırlatan Baran, “Sayın Yılmaz koordinasyonunda, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili tüm Bakanlarımızın katkılarıyla hazırlanan Orta Vadeli Program, üç yıllık hedef verilerin açıklandığı bir programdan ziyade, Türkiye’nin ikinci yüzyılına girdiğimiz süreçte bir ekonomi perspektifi ortaya koymuştur. Bu program hazırlanırken Sayın Yılmaz ve ilgili tüm Bakanlarımızla defalarca bir araya gelerek iş dünyamızın, üyelerimizin sorunlarını, reel sektörün tam randımanlı çalışmasının önündeki engelleri ve çözüm önerilerimizi aktardık.

Programın hazırlanma sürecinde iş dünyasının görüşlerinin alınmasının ve tüm kesimlerin kucaklanmasının önemine değinen Baran, bu bakış açısının programın başarısına katkı sağlayacağını vurguladı.

EKONOMİDE YAPISAL DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ

Baran, Türkiye’nin pandemi, küresel riskler ve deprem felaketi gibi zor bir süreçten geçmesine rağmen ekonomide büyüme, üretim, ihracat ve istihdamdan ödün vermediğini belirtti. Üç yıllık yol haritasını ortaya koyan OVP’nin ayakları yere basan bir politika metni olduğunu vurgulayan Baran, “Bugün ekonomimizin en önemli sorunu enflasyon. Enflasyonla mücadelede başarılı olmadan ekonomimizin tam randımanlı çalışması mümkün değil. Bu nedenle enflasyonda tek haneli rakamlara düşmeyi hedefleyen, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceliklendiren bir plan, geleceğe daha umutla bakmamıza zemin hazırladı” diye konuştu.

Baran, Orta Vadeli Program kapsamında yapısal reformların yer aldığına dikkat çekerek, “Türkiye gerçekten büyük ve güçlü bir ülke. Ekonomisini daha da geliştirip ilerleterek küresel ekonomideki en büyük ülkeler arasında yer alması mümkün. Bunun önündeki en büyük engelimiz yapısal boyuttaki sorunlarımız. Bu program içerisinde yapısal dönüşümün ele alınması çok önemli. İş dünyası olarak beklentilerimizin başında yapısal dönüşüm geliyordu. Reel sektörümüzün adımlarını ağırlaştıran konuların masaya yatırılıp bir daha dönüp bakmaya ihtiyaç duyulmayacak şekilde düzenlenmesi Türkiye ekonomisinin önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.

AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI VE DESTEK AÇIKLAMASI

Baran, Avrupa Yeşil Mutabakat sürecini hatırlatarak, emisyon ticaret sisteminin uluslararası standartlar ve AB müktesebatı ile uyumlu geliştirilmesinin Türkiye’nin ihracatını artırarak devam etmesi açısından kritik önem taşıdığını belirtti.

Orta Vadeli Program’ın Türkiye’nin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmayı hedeflediğini ifade eden Baran, uygulama aşamalarının da önemli olduğunu vurgulayarak “Ekonomimizin gerek iç gerekse küresel ekonomiden kaynaklanan zorluklarını biliyoruz. Fırsatlarımızı da görüyoruz. Orta Vadeli Program hedeflerinin ekonomimizi fırsatlara taşıyacağına inanıyoruz. Programın hayata geçmesini bekliyoruz, uygulamasının takipçisi de olacağız. Bu süreçte iş dünyası olarak elimizden gelen desteği verip, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu üstleneceğiz” şeklinde konuştu.

ATO Başkanı Baran: Ekonomiye Güven Veren Üç Yıllık Bir Yol Haritası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.