EkonomiGenelTürkiye

“Akaryakıt Fiyatlarına Dev Zam! İstanbul, Ankara ve İzmir’de Güncel Durum – 8 Eylül 2023”

Petrol Fiyatları Yükselirken Akaryakıta Zam Sinyali

Petrol fiyatları, varil başına Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini test ediyor. Dolar kurundaki yükseliş de benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansıyacak.

Petrol Fiyatları Son 10 Ayın Zirvesinde

TGRT Haber’den Birkan Cantürk’ün haberine göre, petrol fiyatlarında son 10 ayın zirvesi görüldü. Önceki gün 90,37 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, dün ise günü 89,89 dolar seviyesinde tamamladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 86,54 dolardan alıcı buldu.

Arz Kesintileri Fiyatları Etkiliyor

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini ekim ayını dahil edecek şekilde uzatmasını bekliyordu. Suudi Arabistan önceki gün, Temmuz itibarıyla uyguladığı günlük 1 milyon varil gönüllü petrol üretimi kesintisini yıl sonuna kadar devam ettireceğini duyurdu. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da ülkesinin günlük 300 bin varil seviyesindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini yıl sonuna kadar uzattığını bildirdi.

Fiyatların Yükselmesinin Nedenleri

Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini Ekim ayını dahil edecek şekilde uzatmasını bekliyordu. Söz konusu gelişmelerin ardından yükseliş eğilimini üst üste 6. işlem gününe taşıyan Brent petrolün varil fiyatı, Kasım 2022’den bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin gelecek dönem politikalarına ilişkin sözlü yönlendirmeleri de yatırımcıların odağında bulunurken, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, son dönemdeki ekonomik verilerin, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için ilave faiz artırımlarının gerekli olup olmadığına karar verirken biraz zaman kazandıracağını belirtti.

Akaryakıta Zam Beklentisi

Tüm bu gelişmelerle yurt içinde akaryakıt fiyatları üzerinde etkili olan petrol fiyatlarındaki yükseliş akıllara ‘akaryakıta zam gelecek mi?’ sorusunu getirdi. Halihazırda benzin fiyatı ve motorin litre fiyatları 36-38 TL bandında yer almasına ilişkin enerji uzmanlarından kritik yorum geldi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın aldığı kararların petrol fiyatlarını yükselttiğini kaydeden uzmanlar, “motorinde indirim beklentisinin, günlük üretim kesintilerinin yıl sonuna kadar uzatılması üzerine ortadan kalkabileceğini belirtti.

Dolar Kurundaki Yükseliş Akaryakıta Yansıyacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faizi üst üste üçüncü kez artırarak yüzde 25’e yükseltmişti. 750 baz puanlık faiz artırımı, yüzde 20 seviyesindeki piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Dolar kuru düşüş yaşamıştı. Dolar kuru tekrar yükselişe geçti. Dolar kurundaki yükseliş de benzin ve motorinin litre fiyatına zam olarak yansıyacak.

Gelecekteki Beklentiler

Ekonomide 3 yıllık yol haritası Orta Vadeli Programda dolar kurunun 3 yıl sonunda 50 lira seviyesine çıkacağı hedefi ortaya çıktı. Bu hesapla benzin ve motorinin litre fiyatının da 60-70 lira seviyelerini görmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.