EkonomiGenelTürkiye

Gençlere maddi destek sağlanıyor, 2.500 TL aylık ödeme yapılıyor!

DEVLET DESTEĞİYLE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YARDIM

Üniversite eğitimi alan gençler, Türkiye’de devlet tarafından sağlanan önemli desteklerle desteklenmektedir. Üniversite eğitimi alan gençler genellikle şehir dışından gelip ailelerinin yaşadığı şehirde üniversite eğitimi aldıkları için ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Aileler genellikle bu gençlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak istemelerine rağmen bunu her zaman başaramamaktadır. Devlet, üniversite öğrencilerine destek olmak amacıyla devreye girmektedir. Bu çerçevede, öğrencilere aylık ödemeler yapılmaktadır.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NASIL DESTEK ALABİLİR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite öğrencilerine yapılan destekleri koordine etmektedir. Bu bakanlığın önemli bir kurumu olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere burs ve kredi imkanı sağlamaktadır. Üniversite eğitimine başlayan öğrenciler, KYK’ya başvurarak burs veya kredi alabilmektedirler.

KYK sistemi uzun yıllardır uygulanmakta ve öğrencilere destek sağlanmaktadır. Her yıl belirli bir kontenjan belirlenmekte ve öğrencilere burs imkanı sunulmaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim hayatları boyunca aylık olarak bu ödemeleri almaktadır. Başvuru yapsalar da burs alamayan öğrenciler de devlet tarafından desteklenmektedir. KYK kredisi imkanı sağlanmakta ve burs tutarı kadar aylık ödeme yapılmaktadır. Bu aylık ödemeler, ilerleyen yıllarda öğrencilerin çalışmaya başlamasıyla KYK’ya geri ödenmektedir. Bu ödemelerle yeni öğrencilere kredi ve burs verme imkanı doğmaktadır.

KİMLER ÖNCELİKLİ OLARAK BURS ALABİLİR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, hangi üniversite öğrencilerinin öncelikli olarak burs alma hakları olduğunu duyurmuştur. Bu öncelikli öğrenciler şu şekildedir:

– Şehit çocukları (Eğer şehit öğrenci bekar ise bekar kardeşi)

– Gazi çocukları (Eğer gazi öğrenci bekar ise kendisi)

– Engelli raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler

– Anne ve babası vefat etmiş olanlar

– Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında tamamlayanlar

– Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar

– Amatör milli sporcu olan öğrenciler

NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Üniversite öğrencilerine devlet tarafından yapılan desteklerin güncel tutarı merak edilmektedir. Son açıklamalara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ödemelerin 2.500 TL olarak belirlendiği duyurulmuştur. Bu ödemeler her ay düzenli olarak öğrencilere yapılmaktadır. Ocak ayına kadar aylık ödeme tutarının artması beklenmekte ve 2.500 TL’den 4-5 Bin TL seviyesine yükseltilmesi tahmin edilmektedir.

Gençlere maddi destek sağlanıyor, 2.500 TL aylık ödeme yapılıyor!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.