EkonomiGenelTürkiye

Borsa günü değer kaybıyla tamamladı.

**BIST 100 Endeksi Düşüş Yaşıyor: Bankacılık ve Holding Sektöründe Değer Kaybı**

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 146,01 puan azalırken, toplam işlem hacmi 141,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,26 ve holding endeksi yüzde 1,30 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında sigorta yüzde 1,36 ile en çok kazanırken, metal ana sanayi yüzde 3,74 ile en çok kaybeden sektör oldu.

**ABD TÜFE Verisi Beklentilerin Üzerinde Artış Gösterdi**

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde, yıllık bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. TÜFE, Haziran 2022’den bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Aynı dönemde enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,3 arttı. Çekirdek enflasyon, aylık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Yıllık bazda ise piyasa beklentilerine paralel bir seyir izledi.

**Enflasyon Verileri Fed’in Faiz Politikasını Etkilemeyecek**

Analistler, enflasyon verilerinin yatırımcıların Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağı beklentilerini değiştirmediğini ifade etti. Para piyasalarında faiz oranlarının sabit tutulacağı öngörülmeye devam ediliyor.

**Yarın Açıklanacak Verilere İlişkin Beklentiler**

Yarın yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı, ABD’de ÜFE, perakende satışlar, haftalık işsizlik başvuruları ve Japonya’da sanayi üretimi verilerinin takip edilmesi bekleniyor. Analistler, ECB’nin faiz artırımlarına devam ederek sıkı para politikasını sürdüreceğini söylüyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç, 8.000 puanın ise destek konumunda olduğu belirtiliyor.

Borsa günü değer kaybıyla tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.