EkonomiGenelTürkiye

Piyasalarda karışık başlangıç: FED’in kararı merakla bekleniyor.

**Fed’in Para Politikasında Belirsizlik Devam Ediyor**

Para piyasalarında, Fed’in yarın gerçekleştireceği para politikası kurulu toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılsa da yılın geri kalanında nasıl adımlar atılacağına ilişkin belirsizlik devam ediyor.

**Fed’in Gelecek Dönemdeki Planları Soru İşareti**

Analistler, toplantı sonrası politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında “Banka’nın gelecek dönemde nasıl bir yol izleyeceğine” ilişkin ipuçlarının aranacağını söyledi. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, ilk faiz indiriminin Haziran 2024 toplantısında olabileceğinin öngörüldüğünü aktaran analistler, Fed’in 2024’te ne kadarlık bir gevşeme planladığının ise belirsiz olduğunu vurguladı. Fed’in ilk faiz indirimine gitme olasılığının en yüksek olduğu 2024’teki Haziran toplantısında, yüzde 36 ihtimalle 25 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.

**ABD Hazine Bakanı Yellen’den Ekonomi Açıklaması**

Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise dün yaptığı açıklamalarda, ABD ekonomisinin bir gerileme sürecine girdiğine ilişkin herhangi bir işaret görmediğini ifade ederek, Kongre’nin hükümeti ayakta tutacak yasaları geçirmekte zorluk yaşamasının ekonomideki ivmeyi yavaşlatma riski taşıdığını kaydetti.

**ABD’nin Uzun Vadeli Mali Zorlukları**

ABD’nin uzun vadeli mali zorluklarını ele almaya yönelik çalışmalar yürüten Peter G. Peterson Vakfı Üst Yöneticisi Michael Peterson ise kanun yapıcıların kısa vadeli bir mali krizden diğerine sürüklenirken, ABD’nin milli borcunun trilyonlarca dolar artmaya devam ettiğini hatırlattı. Ülkede haziranda yaşanan borç limiti “hesaplaşmasının” ardından 32 trilyon dolarlık borç sınırının aşıldığını aktaran Peterson, politika yapıcıların, Amerikalıların gerçek mali problemlerine çözüm getirmeyen partizan kavgalar yerine temel sorun olan borcun kendisine odaklanmasını istedi.

**ABD Milli Borcu Yükseliyor**

ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre, ülkenin milli borcu, ilk kez 33 trilyon doların üzerine çıktı.

**Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası Sendikalaşma Sürecini Sürdürüyor**

Ayrıca, greve giden Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) sendikası da otomobil şirketleriyle yapılan görüşmelerde ciddi bir ilerleme kaydedilememesi halinde daha fazla fabrikada greve gidileceğini duyurdu.

**BM Genel Kurulu New York’ta Başlıyor**

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, bakanları ve delegasyonlarını bir araya getiren BM Genel Kurulu görüşmelerinin 78’incisi bugün New York’ta başlayacak. Genel Kurul, bu yıl “Güvenin yeniden tesisi ve küresel dayanışmanın yeniden canlandırılması” temasıyla toplanıyor.

**New York Borsası Karışık Bir Seyir İzlendi**

New York borsasında dün S&P 500 endeksi yüzde 0,09, Nasdaq endeksi yüzde 0,01 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,02 değer kazandı. ABD’de endeks vadeli kontratları, yeni güne ise karışık bir seyirle başladı.

**Avrupa Borsalarında Negatif Seyir**

Avrupa borsalarında dün negatif seyir öne çıkarken, bugün dikkatler bölgede açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceğine dair beklentilerin arttığını anımsatarak, enflasyona dair gelişmelerin Banka’nın kararlarında etkili olacağını bildirdi.

**Türkiye’de Enflasyon Beklentisi**

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) aylık yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 5,3 artması bekleniyor. Enflasyonla mücadele kapsamında, Banka’nın faiz silahının dışında başka araçları kullanacağına yönelik beklentilerin de arttığını ifade eden analistler, ECB’nin dolaşımdaki fazla likiditeyle başa çıkması gerektiğini vurguladı.

**Avrupa Borsalarında Değer Kaybı**

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,76, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,05, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,39 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 1,07 değer kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratları, yeni güne de negatif bir seyirle başladı.

**Asya Piyasalarında Karışık Seyir**

Asya piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Analistler, Çin’de zor durumdaki emlak sektörünün büyümenin önünde engel oluşturmaya devam edeceğine yönelik beklentilerin arttığını belirterek, hükümetin politika teşviklerinin geçmişteki kadar büyük olmadığını düşündüklerini söyledi.

**Japonya’da Nikkei 225 Endeksi Değer Kaybetti**

Öte yandan, bir süredir gündemi meşgul eden Çinli gayrimenkul şirketi Country Garden, 7 tahvil için alacaklıların geri ödemelerini 3 yıl uzatmayı kabul ettiğini duyurduktan sonra bir alacaklının daha şirketin ödeme süresini uzatmayı kabul ettiği bildirdi. Kapanışa yakın, bir günlük aranın ardından Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Güney Kore’de Kos

Piyasalarda karışık başlangıç: FED'in kararı merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.