EkonomiGenelTürkiye

Küresel Piyasalarda Olumsuz Seyir: Türkiye’de Faiz Kararı Bekleniyor

**Fed’in Faiz Kararı, TCMB’ye Odaklanan Piyasada Beklenti Artıyor**

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed), politika faizini sabit bırakmasına karşın yılın geri kalanında bir faiz artışına daha gidebileceğinin sinyalini vermesiyle negatif bir seyir izlenirken, bugün yurt içinde gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

**Fed Politika Faizini Sabit Tutuyor**

Fed, politika faizini değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell, uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını belirterek, enflasyonun sürdürülebilir şekilde hedefe doğru indiğinden emin olana kadar para politikalarını kısıtlayıcı seviyede tutma niyetinde olduklarını söyledi.

**Fed’in Faiz Artırımı Sinyali**

Bu toplantıda aldıkları politika faizini sabit tutma kararlarının para politikasında istedikleri duruşa ulaştıkları anlamına gelmediğini ifade eden Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin çoğunun bu yıl kalan 2 toplantıda faiz oranlarını bir kez daha artırmanın uygun olacağını öngördüğünü aktardı. Powell, ekonomide “yumuşak inişin” öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayarak, bunca zamandır bunu başarmaya çalıştıklarını kaydetti.

**Fed’in Faiz Tahminleri**

Dünkü toplantının ardından yayımlanan Fed’in ekonomiye ilişkin projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı “dot plot” grafiğinde federal fon oranına ilişkin tahmin, bu yıl sonu için yüzde 5,6 olarak korunarak bir faiz artışının daha sinyalini verdi. Fed’in federal fon oranına ilişkin 2024 yılı için tahmini yüzde 4,6’dan yüzde 5,1’e, 2025 yılı için de yüzde 3,4’ten yüzde 3,9’a yükseltildi. Fed’in 2026 yılına ilişkin faiz öngörüsü ise yüzde 2,9 oldu. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,5’te tutuldu.

**Enflasyon Tahminleri ve Riskler**

Banka’nın enflasyon tahminleri ise bu yıl için yüzde 3,2’den yüzde 3,3’e yükseltildi, 2024 için yüzde 2,5 olarak korunurken, 2025 yılı için yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye çıkarıldı. Enflasyon tahmini 2026 için yüzde 2 oldu. Fed’in beklenenden daha uzun süre faizleri yüksek seviyelerde tutacağına ilişkin sinyaller verdiği belirtiliyor.

**Küresel Piyasalarda Risk İştahı Azaldı**

Powell’ın “şahin” tonlu yönlendirmelerinin ardından düşen risk iştahı, Asya piyasalarına da taşındı. Fed’in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına yönelik endişelerin arttığı ifade ediliyor.

Doların diğer önemli para birimleri karşısında değer kazandığı ve Japon yeninin karşısında yatay bir seyir izlediği belirtiliyor. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) müdahaleye devam ettiği bilgisi veriliyor.

**BIST 100 Endeksi Geriledi**

Yurt içinde BIST 100 endeksi, satıcılı bir seyir izlerken, bugün gözler TCMB’nin faiz kararında. Beklenti anketine katılan ekonomistlere göre, TCMB politika faizinin 500 baz puan artırılarak yüzde 30’a çıkarılması tahmin ediliyor.

**Dolar/TL ve SPK’dan Onay Haberleri**

Dolar/TL kuru dün yatay seyretti ve bugün bankalararası piyasanın açılışında işlem görmeye devam ediyor. Öte yandan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 5 şirketin sermaye artırımına onay verdi.

**Yatırımcılar, Yoğun Veri Gündemini Takip Ediyor**

Analistler, bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararının yanı sıra haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise İngiltere’de BoE’nin faiz kararı ve ABD’de ikinci el konut satışları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini bel

Küresel Piyasalarda Olumsuz Seyir: Türkiye'de Faiz Kararı Bekleniyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.