EkonomiGenelTürkiye

Erken Emeklilik İçin Yeni Yasal Düzenlemeyle 5 Yıl Fırsatı

İşte Yeni Emeklilik Düzenlemesiyle Gelen Kolaylıklar

Bağkur’lular için müjdeli haber! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ağır emeklilik koşulları nedeniyle vatandaşların itirazlarını dikkate alarak yeni bir düzenleme yapıyor. Yakında TBMM Başkanlığı’na sunulacak olan yasal düzenleme ile ilgili bazı bilgiler önceden açıklandı. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, yeni gelecek sistemi değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Emeklilik Düzenlemesi ile Küçük Esnaf Rahatlayacak

Karakaş, mevcut uygulamaya göre, Bağkur’luların emekli olabilmek için 9000 prim günü biriktirmesi gerektiğini söyledi. Eğer 9000 prim günü ödenmemişse, kişi emekli olamamaktaydı. Bu durum, küçük esnafı zorluyordu. Belirli kolaylıklar sağlanmasına rağmen, küçük esnaf bu yükü taşımak zorundaydı. Ancak yeni düzenleme ile birlikte küçük esnafların bu yükü tamamen kalkacak. 1 Ekim’de TBMM’nin açılmasıyla birlikte, ilk torba yasada bu düzenleme yer alacak. SSK ve Bağkur için prim eşitliği sağlanacak ve Bağkur’lu vatandaşlarımız da SSK’lilar gibi 7200 prim günü ile emekli olabilecekler.

Kimler Erken Emeklilik İmkanından Yararlanacak?

Erken emeklilik imkanı kimlere tanınacak sorusuna da yanıt veren Karakaş, “Bu düzenlemeden tüm Bağkur’lular yararlanabilecek diyemeyiz. Prim ödemeleri gerçekten sorun yaşayan kesime bu hak tanınacak. Hangi kesimler bu imkandan yararlanacak? Bakkal, kıraathane, kasap, kuaför, ayakkabıcı gibi küçük esnaf, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları’na kayıtlı olanlar bu haktan yararlanabilecekler. Ancak şirket sahibiyseniz veya 10’dan fazla çalışanınız varsa, bu imkan sizlere verilmeyecektir.”

Yeni Emeklilik Şartları Neler Olacak?

Yapılacak yeni düzenlemenin ardından, Bağkur’lular için belirlenen emeklilik şartlarını da açıklayan Karakaş, “Yeni düzenlemenin ardından, biriktirilmesi gereken prim günü sayısı 9000’den 7200’e düşecek. Bu da 20 yıl boyunca prim ödemesi yapılacağı anlamına gelmektedir. Şu anda 25 yıl boyunca prim ödenmesi gerekiyor. Yani, bu sistem değişip diğer şartları yerine getirmeleri durumunda, Bağkur’lu vatandaşlarımız emekli olma hakkına sahip olacaklar.” şeklinde konuştu.

Erken Emeklilik İçin Yeni Yasal Düzenlemeyle 5 Yıl Fırsatı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.