EkonomiGenelTürkiye

“Küresel piyasalarda Fed Başkanı Powell’ın açıklamasıyla hareketleniyor!”

ABD Ekonomisi Büyüme Verileri Yatırımcıların Gözünde Ön Plana Çıkıyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşma öncesi risk iştahının azalmasıyla karışık bir seyir izlerken, bugün ABD ekonomisinin büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Risk İştahı ABD Kongresi Anlaşmasına Bağlı Olarak Etkileniyor

Fed’in faizleri uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına dair beklentiler günden güne artarken, ABD Kongresi’nde de bütçe üzerinde anlaşma sağlanamaması halinde hükümetin kapanma olasılığına ilişkin artan endişeler pay piyasalarında risk iştahını törpüleyen başlıca etkenler olarak öne çıkıyor.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri devam ederken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ABD hükümetinin kapanma potansiyeli olduğunu anımsatarak, “Otomotiv işçilerinin grevi ekonomiyi yavaşlatabilir. Bu durum Fed’in daha az agresif hamleler yapmasını gerektirebilir.” ifadesini kullandı.

Fed’in Adımları Açıklanan Verilere Bağlı Olacak

Analistler, Fed’in önümüzdeki süreçte nasıl adımlar atacağının açıklanan verilere bağlı olduğunu hatırlatarak, bugün Powell’ın yapacağı konuşmadan alınacak sinyallerin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Bugün ABD’de 2. çeyrek GSYH verilerinin açıklanacağını aktaran analistler, veri sonrası piyasalarda oynaklığın artabileceğini söyledi.

ABD Ekonomisi 2. Çeyrekte Büyümeye Devam Etti

ABD ekonomisinin, 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 büyümesi bekleniyor.

Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’de iş gücü piyasasındaki soğuma, ücret artışındaki yavaşlama, fazla tasarruf kaynaklı tüketim artışındaki azalma ve Fed’in agresif sıkılaşma döngüsünün gecikmeli etkileri nedeniyle tüketici harcamalarında bu yılın 4. çeyreği itibarıyla belirgin bir yavaşlama beklendiğini bildirdi.

Dün ABD’de açıklanan Mortgage Bankalar Birliği’nin verilerine göre, ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı geçen hafta yüzde 7,41 ile Aralık 2000’den beri en yüksek seviyesini gördü.

Söz konusu gelişmelerin ardından yükselişine devam eden 10 yıllık ABD hazine tahvili getirileri, Ekim 2007’den bu yanan en yüksek seviyede seyrederken, dolar endeksi de 106,8’e çıkarak yaklaşık son 1 yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Petrol Fiyatları ve Altın Üzerindeki Etkiler

Arz endişelerinden kaynaklı küresel petrol fiyatlarındaki yükseliş de yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, 95 doları aşarak yaklaşık son 1 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Fed’in faizleri beklenenden daha uzun süre yüksek tutacağına dair beklentilerin artmasıyla düşüş eğilimini üst üste 3. işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı ise 1.873,6 dolar ile 13 Mart’tan bu yana en düşük seviyesine indi.

Ayrıca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin’in “menkul kıymet” olmadığını yineledi, kripto para birimini “emtia” olarak nitelendirmekten kaçındı.

New York Borsası Karışık Seyretti

New York borsasında dün S&P 500 endeksi yüzde 0,02 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 artarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,20 değer kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık bir seyirle başladı.

Avrupa borsalar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.