EkonomiGenelTürkiye

1.1 Milyon Kişiye Erken Emeklilik İmkanı: Prim ve Yaş İndirimleri Açıklandı

Turkiye’de Küçük Esnaflar İçin Umut Verici Bir Dönem Başlıyor

Esnafa Erken Emeklilik Müjdesi

Yasal düzenleme ile birlikte 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde çalışanların erken emeklilik mümkün olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olarak sunduğu “Esnafa Erken Emeklilik” müjdesi, gündemde büyük bir ilgiyle takip ediliyor. 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla beraber bu konuyla ilgili merak edilen soruların başında, “Esnafa erken emeklilik prim ne kadar oldu, düştü mü?” geliyor. İşte bu önemli gelişmeler ve son açıklamalar…

Bağ Kur Prim Sayısı Kaç Olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur prim gün sayısının 9000’den 7200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitleneceğini açıkladı. Düzenleme, 1 milyon esnaf ve tüccarı kapsayacak.

Erken Emeklilik Kimleri Kapsıyor?

Yasal düzenlemeyle 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde bin 800 gün daha az primle 5 yıl erken emekli olmak mümkün olacak.

Prim reformuyla emekli aylığı da yüzde 20 artacak. Meclis’in 1 Ekim’de açılmasıyla birlikte çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında reform adımları devreye girecek. 4A olarak tanımlanan işçi, 4C olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, 4B olarak tanımlanan yani işverenler için ise bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyor.

Esnafların Emekliliği SGK ile Eşitlenecek

Sosyal güvenlik reformuyla 2008 yılında işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edildi. Bu nedenle Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor.

Yasal düzenlemeyle 4B kapsamına giren işverenlere yönelik istihdam sayısına göre kriterler belirlenecek. Bakanlık küçük esnafı, tüccarı daha az primle emekli edecek model üzerinde çalışıyor. Yapılacak çalışmayla esnafın, emeklilik için gerekli prim gün sayısının SGK’lılarla eşitlenmesi öngörülüyor.

Emeklilik için 25 yıl, 9 bin gün şartını yerine getirmesine 3.5 yıl kalan Bağ-Kur’lu kalan 3.5 yıl (1261 günü) prim ödemelerini SSK’lı olarak tamamlarsa emeklilik statüsünü SGK’ya çevirmiş oluyor. Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde ediliyor.

2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmesi durumunda emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artıyor. Emeklilik şartları ve hak kazanma koşulları standart hale gelecek. Yapılacak düzenlemeyle hem farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme sağlanmış olacak hem de SSK, Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı son bulacak. Prim eşitleme işlemleri giriş tarihine göre değişecek.

1.1 Milyon Kişiye Erken Emeklilik İmkanı: Prim ve Yaş İndirimleri Açıklandı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.