EkonomiGenelTürkiye

SGK emekli maaşınızı haftalık kontrol edin!

**EYT’DE EMEKLİLİK İŞLEMLERİ TAMAMLANAMADI!**

EYT’lilerin emeklilik başvuruları onaylanamadı ve hala işlemleri tamamlanamadı.

**Bekleme Sorunu**

Mart ayının başından itibaren SGK’ya başvuru yapma hakkı tanınan yaklaşık 2 milyon EYT’li, emekli olmayı bekledi. Ancak yoğun başvurular ve SGK personelinin yetersiz sayısı nedeniyle, insanlar aylarca emekli olmayı beklediler. Aradan geçen 7 aya rağmen, hala onay bekleyen ve işlemleri devam eden 100 binden fazla EYT’li bulunmaktadır.

**Emekli Maaşları İçeride Bekliyor!**

Emeklilik başvurusunda bulunanların maaşlarının içeride birikeceği ve işlemler tamamlandıktan sonra ödemelerini alabilecekleri açıklanmıştı. Ancak bazı kişiler için durum böyle ilerlemedi.

Başvurularda eksiklikler olduğu için bu başvurular tamamlanamıyor. Vatandaşlar uyarılmadığı için eksiklikleri tamamlamaları ve başvuru durumlarını takip etmeleri gerekmektedir. Bunun yapılması sağlanmadığında ise aylardır emekli olma beklemesi yaşanacak ve ciddi bir maddi kayıp yaşanacak.

**Tek Kuruş Alamayacaklar!**

EYT’den yararlanarak Mart ayında emeklilik başvurusu yapan vatandaşların Ekim ayı itibariyle içeride 7 aylık maaşları ve 2 emekli bayram ikramiyesi birikti. Ancak herhangi bir nedenden dolayı eksiklikler nedeniyle başvuruları onaylanmayanların önce eksiklikleri tamamlamaları ve ardından yeni bir başvuru yapmaları gerekecek. Bu durumda, biriken 7 aylık emekli maaşı ve 2 emekli bayram ikramiyesi kaybolacak. Bu kişiler hak ettikleri ödemeleri asla alamayacaklar. Yeni bir emeklilik dosyası oluşturulacak ve Ekim ayında başvuru yapanların emekli maaşları 1 Kasım’dan itibaren yeniden hesaplanacak.

SGK emekli maaşınızı haftalık kontrol edin!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.