EkonomiGenelTürkiye

MB resmen açıkladı: Memur maaşları ve emekli aylıkları için Ocak 2024 zam oranı!

Merkez Bankası Verilerine Göre Ocak 2024 Memur Maaşı ve Emekli Aylığı Zam Oranı Açıklandı

Ocak ayında milyonlarca çalışan ve emekli tarafından merakla beklenen zam oranı, Merkez Bankası tarafından resmen açıklandı. Hükümet tarafından yapılan toplu sözleşme kapsamında memur ve emeklilere verilen zamın yanı sıra enflasyon zammı ve refah payı da hesaplamaya dahil edilmektedir.

Merkez Bankası 2023 Yılı Sonu Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim beklenti anketinde, faiz ve dolar tahminlerine ek olarak enflasyon beklentisi de yer aldı. Anket sonucuna göre, katılımcıların 2023 yılı sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 68,01 olarak tahmin edildi.

2024 Memur Maaşı Zam Oranı ve Hesaplama

Merkez Bankası tarafından açıklanan veri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, SGK uzmanı Serkan Kumdakcı, 2024 yılında verilecek toplu sözleşme zam oranını yüzde 52,18 olarak belirlediklerini ifade etti.

2024 SSK, BAĞKUR ve Memur Emeklisi için Son Dakika Açıklamaları

Emekli aylığı hesaplamalarına göre, yıllık tahmini enflasyon oranı olan yüzde 68,01’i ilk 6 aylık enflasyon rakamına bölerek hesaplama yapılmaktadır. Sonuç olarak, en düşük memur emeklisi maaşı için 15 bin TL, asgari ücret için ise 16 bin TL tahmin edilmektedir.

MB resmen açıkladı: Memur maaşları ve emekli aylıkları için Ocak 2024 zam oranı!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.