EkonomiGenelTürkiye

Borsa devre kesicinin görevi ve süresi nedir?

**Borsa İçin Devre Kesici: Piyasayı Nasıl Etkiler?**

**BORSADA DEVRE KESİCİ OLURSA NE OLUR?**

Borsa içerisinde devre kesici demek, alım satım işlemlerinin geçici bir süre olarak durdurulduğu anlamına gelir. Bu işlem, borsada panik satışların önüne geçme amacı taşır. Aynı şekilde ani panik alımları da devre kesici ile engellenebilir. Devre kesici genellikle hisse senetleri ve BIST 100 için kullanılır.

Borsada devre kesici uygulandığı zaman, ilk 0 dakika içerisinde alım ya da satım işlemleri yapılamaz. Daha sonra, devre kesici uygulandığı andan itibaren 5 dakika boyunca, sabit fiyat üzerinden emirler toplanmaya başlanır. Dolayısıyla, borsacıların panikle hareket etmemesi önerilir.

**BORSA DEVRE KESİCİ NASIL UYGULANIR?**

Borsada devre kesici uygulandığı durumu nasıl oturtulacağı merak edilmektedir. İlk eşik olarak ifade edilen yüzde 5 düşüş görülmesi halinde, daha fazla düşüş durumunda devre kesici uygulanır. İkinci eşik ise yüzde 7 olarak belirlenir. Bu şekilde, hisselerin ani değer kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenir.

Devre kesici uygulaması otomatik olarak gerçekleşir ve müdahale gerektirmez. İşlemler kısa süreliğine durdurulur.

**DEVRE KESİCİ İYİ BİR ŞEY Mİ?**

Devre kesicinin, borsa piyasasında iyi bir araç olup olmadığı çokça merak edilir. Devre kesici, yaşanan ani değer kayıplarında yatırımcıyı korumaktadır. Ani hareketlerin engellenmesi amaçlanırken, yüksek satışların da önüne geçilir. Borsa devre kesici uygulamasıyla birlikte, emir toplama süresi ortalama olarak 15 dakika olarak sınırlandırılmıştır.

Bu güvenlik önlemi, borsada sağlıklı ve istikrarlı bir ortam sağlamayı hedefler.

Borsa devre kesicinin görevi ve süresi nedir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.