EkonomiGenelTürkiye

İsrail’in Kredi Notu Görünümü Değişimi Neden Yeterli Değil?

ÖZEL HABER: ESRA SARI

Ekonomist Prof. Dr. Sefer Şener, TV100’ün canlı yayınına katılarak gazeteci Hande Aydemir’in gündeme dair sorularını yanıtladı.

İsrail-Filistin Çatışması ve Küresel Piyasa

İsrail-Filistin çatışmasının küresel piyasayı etkilediğini belirten Şener, savaşın devam etmesi halinde birçok ülkenin olumsuz yönde etkileneceğini kaydetti.

“İsrail’in Kredi Notu Görünümü Değişmesi Yeterli Değil”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), İsrail’in kredi notunu durağandan ‘negatife’ çevirdiğini belirten Şener, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu (SP) ülkenin riskine bağlı olarak bu değerlendirmeyi yapıyor. İsrail’in kredi notu görünümü değişmesi yeterli değil. Çok büyük bir kaos içerisine girmiş bir ülkeden bahsediyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşları sadece görünümü değiştiriyor. Türkiye’de aktif düzenlemeler oluyor, orada da görünüm değişiyor. Not artırımı ya da azaltımı dönük bir beklenti içerisine girilmiyor.

“İsrail Ekonomisini Ciddi Bir Şekilde Etkileyecek”

İsrail değil de başka bir devlet olsaydı, bu kadarla kalınmazdı. Bu not görünümüyle yetinilmeyecekti. Not düşüşü de beraberinde gelecekti. Kredi derecelendirme kuruluşları iç piyasaları etkilememek için bazı noktalarda siyasi davranıyor. Tabi bütün kararları siyasi diyemeyiz. Bu kadar kaosa giren bir ülkede sadece notun görünümünü değiştirmek çok yetersiz. Bu da özellikle İsrail’e verilen desteği gösteriyor. Kaosun olduğu bir dönemde not indiriminin de yapılması gerekiyor. İsrail ekonomisini ciddi bir şekilde etkileyecek bir unsur.”

İsrail’in Kredi Notunun İndirilmesi Gerekiyor!

İsrail-Filistin çatışması nedeniyle Orta Doğu’nun bir kaosun içinde olduğunu ifade eden Şener, “Orta Doğu’da bir kaos başlamış durumda. Not artırımlarından ziyade indirimlerinin de gelmesi gerekiyor. Uluslararası kuruluşların çifte standardını görüyoruz. Not görünümünü geçin mutlak suretle not indiriminin gelmesi gerekiyor.” dedi.

İsrail-Türkiye’nin ticaret yaptığını belirten Şener, “Türkiye’nin 9 milyar doların üzerinde bir ihracatı var. 2.2 milyar dolarlıkta bir ithalatı var. Doğal olarak bu bölgeyle ticaret yapan bütün aktörler bu savaşın etkisini görüyor. İlerleyen aşamalarda da görecek.” dedi.

Şener, savaşın küresel ölçekte birçok olumsuz etkisi olduğundan söz ederek, şöyle konuştu:

“Ticari potansiyel azalacak diye bir şey söz konusu değil. İlerleyen aşamalarda jeopolitik riskler arttığı zaman ticari alışverişte diğer ülkelerle çok ciddi artış gösteriyor. Talep bir yönde artmış oluyor. Dolayısıyla sadece bu bölgeden kayıplara bakmamak gerekiyor. Farklı alternatiflere bakmak lazım. Bu yüzden İsrail’e verilen not şimdilik İsrail’in iç piyasasına dönük olarak etkileyecek bir unsur. Bu süreç devam ederse not indirimleri gelirse önce bölgesel daha sonra küresel çapta bu not indirimleri ekonomiyi etkileyebilir.”

Döviz Piyasasına İlişkin Şener, şunları kaydetti:

“Döviz piyasası çok farklı gelişmelerden etkileniyor. Kurların artışının Türkiye’de enflasyon üzerinde ciddi bir etkisi var. Fakat kur korumalı mevduatla 1(bir), 1(bir) buçuk yıllık dönemde dövizde bir stabilite sağlandı. Şimdi reel politikalara dönüldü. Farklı bir politika izleniyor. Merkez Bankası (MB) faizi artırıyor. Faizi artırdığı sürece de dövizde stabilite sağlanıyor. MB’si son 4 ayda döviz rezervlerini ciddi anlamda artırdı.”

Türkiye’de altının sert bir yükseliş yaşadığını belirten Şener, “ABD’nin faizle ilgili alacak olduğu kararlar altın fiyatlarını etkiliyor.” dedi.

İsrail'in Kredi Notu Görünümü Değişimi Neden Yeterli Değil?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.