EkonomiGenelTürkiye

SON DAKİKA: 5 bin TL 100. Yıl İkramiyesi Ödemeleri Belli Oldu!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına Özel Emekli İkramiyesi:

EMEKLİLERİN YARISI İKRAMİYE ALAMAYACAK

Emekli maaşı alan ancak sigortalı bir işte çalışmaya devam eden milyonlarca emekli, 100. yıl ikramiyesi olan 5 bin TL’lik tutardan yararlanamayacak. Türkiye’deki emekli sayısı, EYT düzenlemesiyle birlikte 15 milyona ulaşırken, aktif olarak çalışmaya devam eden emeklilerin sayısı da 8 milyona yakın bir rakama ulaştı.

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının artmasıyla birlikte milyonlarca emeklinin geçimleri emekli aylığı ile imkansız hale geldi. Bu nedenle bir işte çalışmak zorunda kalan emekliler, 100. yıl ikramiyesinin kendilerini kapsamamasına tepki gösteriyor. Ancak, yetim, dul ve hayatını kaybeden eş nedeniyle emekli maaşı alan vatandaşlar, bu ikramiyeden faydalanabilecek.

5 BİN TL’LİK EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikramiye ödemelerinin “15 Kasım tarihine kadar hesaplara yatırılacağını” belirtti. Ancak, henüz bu tarihe dair yeni bir detay paylaşılmadı.

Geçmiş yıllardaki ikramiye ödemelerini göz önüne aldığımızda, bu yılın ikramiye ödemelerinin 6 – 10 Kasım tarihleri arasında yapılması muhtemel görünüyor. İkramiye ödemeleri, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olmak üzere üç ayrı kategoriye ayrılacak ve tarihlendirilecektir.

9 EKİM’DEN SONRA İŞTEN AYRILANLAR İKRAMİYE ALAMAYACAK

Özel veya devlet bankaları tarafından kesintisiz olarak hesaplara yatırılacak olan ikramiyeler, sigortalı bir işte çalışan emeklilerin ayrılış tarihine göre ödenecektir.

Emekli ikramiyesini alabilmek için aktif olarak çalıştığı işten ayrılan vatandaşlar, sigortalı olarak çalışmadıkları süre boyunca ikramiye ödemelerinden yararlanamayacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu ödemeler için 9 Ekim tarihini referans alacak. Yani, 9 Ekim’den önce aktif olarak çalışan ve sonrasında işten ayrılan emeklilere 5 bin TL’lik emekli ikramiyesi ödenmeyecek.

SON DAKİKA: 5 bin TL 100. Yıl İkramiyesi Ödemeleri Belli Oldu!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.