EkonomiGenelTürkiye

Faizsiz kredi için kanun teklifi: Taksitler 4 yıla bölünecek, 2 yıl ödeme yok!

Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi: Gençlere 150.000 TL Faizsiz Evlilik Kredisi

Faizsiz Evlilik Kredisi Hakkında Kanun Teklifi

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olan gençlere 150.000 TL faizsiz evlilik kredisi ile ilgili bir kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Kanun teklifiyle birlikte faizsiz evlilik kredisi detayları da ortaya çıkmış oldu. Bu konuda ayrıntıları AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta açıkladı.

Gençlere 150.000 TL Faizsiz Kredi İçin Kanun Teklifi!

Aile Gençlik Fonu Kurulmasına Hakkında Kanun Teklifi için açıklama yapan Leyla Şahin Usta, “Kanun teklifimizin merkezinde ailenin korunması önemli bir yer tutuyor. Aile kurumunun sağlam temeller üzerine inşa edilmesi ve sürdürülmesi için gerekli maddi ve manevi önlemleri almamız gerekiyor. Evlenecek olan gençlere ekonomik destek sağlayarak evliliklerin daha güçlü bir temel üzerine oturtulmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Gelirler Aile ve Gençlik Fonu’na Aktarılacak

Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulması için konuşan Leyla Şahin Usta, “Ülkemizde üretilen doğalgaz, petrol ve maden gelirlerinden fon için ayrılacak bir kaynak oluşturmak önemli bir adımdır. Aileyi güçlendirecek farklı projeler de fon sistemine dahil olacaktır. Kazan-kazan prensibiyle hareket edeceğiz. Petrol, doğalgaz ve maden gelirimiz arttıkça gençlere sağlanacak destekler de artacak.” şeklinde konuştu.

Leyla Şahin Usta açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Halihazırda mevcut doğal gaz, petrol ve maden kaynaklarının yüzde 20’sini kullanacağız. Proje ihtiyaçlara göre değerlendirilerek en az 4,5-5 milyar liralık bir kaynağın aktarılabileceğini söyleyebilirim.”

2 Yıl Ödemesiz Dönemden Sonra 4 Yıl Vadeli Kredi

Kredi başvuruları ve kredi koşulları hakkında bilgi veren Leyla Şahin Usta, “Başvurular dijital platformda yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kendi platformunda ve dijital mecralarda başvuru ilanlarını duyuracak. Gençlerimiz başvurularını yapacaklar. Gençlerin başvuru şartları dijital ortamda yayınlanacak. Şartları sağlayan gençlere, 2 yıl ödemesiz dönemden sonra geri ödeme şartıyla 150.000 TL faizsiz kredi verilecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

İlk Evlilik Şartı Esnetildi

Faizsiz kredinin ilk evlilikler için mi verileceği sorusu üzerine Leyla Şahin Usta şu cevabı verdi: “Önceliğimiz ilk evlilikler ama deprem bölgesiyle başlıyoruz pilot iller olarak. Bazı durumlarda genç bir kardeşimiz eşini kaybetmiş olabilir ya da ikinci bir evlilik yapabilir. Bu nedenle şartların net olmadığını, ilgili ilin ve bölgenin ihtiyaçlarına ve gençlerin durumuna göre değişiklikler yapabileceğimizi söyleyebiliriz. Bu yüzden deprem bölgesinde ikinci evlilikler de kabul edilebilir olabilir. Şartlar tamamen ilin ve bölgenin ihtiyaçlarına ve projenin şartlarına uygun olarak değiştirilebilir, güncellenebilir ve sınırlar genişletilebilir.” ifadelerini kullandı.

Yaş Sınırı Ne Olacak?

Verilen bilgilere göre faizsiz evlilik kredisi ilk olarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da başlatılacak. Yaş sınırı konusunda her bölgenin kendine özgü bir kriter uygulanacak. Bu kriter daha sonra belirlenecektir. Pilot illerde krediler dağıtıldıktan sonra fon kaynağı kalırsa kredi Türkiye genelindeki 81 ilde verilecektir. Ayrıca, 150.000 TL’lik kredi limitinin enflasyona göre değerlendirilebileceği ve bu kararın Aile ve Gençlik Fonu yöneticileri tarafından verileceği belirtildi.

Faizsiz kredi için kanun teklifi: Taksitler 4 yıla bölünecek, 2 yıl ödeme yok!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriğe erişmek için reklam engelleyicini devredışı bırakın.